Hemodiyaliz hastalarında volüm yükünün ventriküloarteriyel coupling üzerine etkisinin istirahat ve handgrip egzersiz ile değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of volume load on ventriculoarterial coupling with rest and handgrip exercise in hemodialysis patients
- Tez No: 943917
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELMA ARI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, hemodiyaliz tedavisi gören hastalarda volüm yüklenmesinin sağ ventrikül–pulmoner arter (RV-PA) coupling'ine etkisini incelemektir. Ayrıca, bu fizyolojik ilişkinin dinamik egzersiz koşullarında, hemodiyaliz öncesi ve sonrasında, özellikle handgrip egzersizi sırasında nasıl değiştiğini değerlendirmek hedeflenmiştir. Son olarak, RV-PA coupling parametrelerinin sağ ventrikül fonksiyonlarındaki bozulmalarla ilişkisi ve olası prognostik değeri araştırılarak, sağ kalp değerlendirmesinde bu parametrenin potansiyel bir belirteç olarak kullanılabilirliği ortaya konulmak istenmiştir. Materyal ve Metod: Prospektif olarak tasarlanan bu çalışmada; Kardiyoloji ve Dahiliye kliniklerine başvuran 1 yıldan daha fazla süredir hemodiyaliz (HD) alan 33 hemodiyaliz hastası ve 22 sağlıklı gönüllü birey çalışmaya dahil edildi. Sağlıklı kişilere bir kez, HD alan hastalara ise hemodiyaliz öncesi ve sonrasında, handgrip öncesi ve sonrasında ekokardiyografik görüntüleme yapıldı. Hemodiyaliz hastalarının sağ ve sol kalp fonksiyonlarındaki değişiklikler bazal değerlendirmeden 6 ay sonra tekrar incelendi. RV- PA couplingini değerlendirmede TAPSE / SPAP, RV GLS / SPAP, RV FAC / SPAP parametreleri kullanıldı. Handgrip egzersizi el dinamometresi ile yapıldı. Bulgular: HD hastalarının yaş ortalaması 43,6 ± 11,6 iken, kontrol grubunda 37,2 ± 13,2 yıl olarak bulundu (p=0,06). HD hastalarında RV TAPSE/SPAP oranı (0,87 ± 0,11 vs 0,77 ± 0,21, p=0,01), RV GLS / SPAP oranı (-0,72 ± 0,08 vs -0,64 ± 0,16, p=0,01) kontrol grubuna göre daha düşük olarak saptandı.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to investigate the effect of volume overload on right ventricle-pulmonary artery (RV-PA) coupling in patients undergoing hemodialysis treatment. Furthermore, to evaluate how this physiological relationship changes under dynamic exercise conditions, before and after hemodialysis, especially during handgrip exercise. Finally, the relationship of RV-PA coupling parameters with deterioration in right ventricular function and its possible prognostic value were investigated to demonstrate the potential use of this parameter as a marker in right heart evaluation. Materials and Methods: In this prospectively designed study, 33 patients undergoing hemodialysis (HD) for more than one year, who were admitted to the cardiology and internal medicine clinics, and 22 healthy volunteers were enrolled. Echocardiographic imaging was performed once in healthy subjects and before and after hemodialysis sessions in HD patients, both prior to and following handgrip exercise. Changes in right and left heart functions of HD patients were re-evaluated at six months after baseline assessment. RV-PA coupling was assessed using TAPSE/SPAP, RV GLS/SPAP, and RV FAC/SPAP parameters. Handgrip exercise was performed using a hand dynamometer. Results: The mean age of HD patients was 43.6 ± 11.6 years, compared to 37.2 ± 13.2 years in the control group (p=0.06). RV TAPSE/SPAP ratio (0.87 ± 0.11 vs. 0.77 ± 0.21, p=0.01) and RV GLS/SPAP ratio (-0.72 ± 0.08 vs. -0.64 ± 0.16, p=0.01) were significantly lower in HD patients compared to controls. A significant decrease in RV TAPSE/SPAP ratio was observed after handgrip exercise both before HD (0.98 ± 0.31 vs.