An analysis of the alignment of English textbooks in Turkish primary schools with the 21st century skills
Türkiye'deki devlet ilkokullarında kullanılan İngilizce ders kitaplarının 21. yüzyıl becerileri ile uyumunun analizi
  1. Tez No: 943916
  2. Yazar: ZİYA GÖRKEM CELASUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SENEM ÜSTÜN KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Öğretimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu tez, Türkiye'deki devlet ilkokullarında okutulan 2., 3. ve 4. sınıf İngilizce ders kitaplarının 21. yüzyıl becerileriyle ne ölçüde uyumlu olduğunu analiz etmeyi amaçlamaktadır. Araştırmada, iletişim, eleştirel düşünme, problem çözme, iş birliği ve yaratıcılık gibi beceriler temel alınmıştır. Nitel araştırma deseninde yürütülen bu çalışmada doküman analizi yöntemi kullanılmış ve ilgili sınıflara ait İngilizce ders kitapları bu beceriler açısından sistematik biçimde incelenmiştir. Bulgular, kitaplarda sınırlı sayıda etkinliğin bu becerileri doğrudan teşvik ettiğini göstermektedir. Araştırma sonuçları, ders kitaplarının 21. yüzyıl becerilerini geliştirme açısından önemli eksiklikler taşıdığını ortaya koymakta ve öğretim materyallerinin yeniden yapılandırılması gerektiğini önermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to analyze the extent to which the 2nd, 3rd, and 4th grade English textbooks used in Turkish public primary schools align with 21st-century skills. The study focuses on key competencies such as communication, critical thinking, problem-solving, collaboration, and creativity. Conducted as a qualitative study, it employs document analysis to examine the textbooks systematically. The findings reveal that only a limited number of activities directly promote these skills. The study concludes that there are significant shortcomings in the current textbooks regarding the development of 21st-century skills, and recommends a revision of instructional materials accordingly.