The impact of ai-assisted collaborative academic writing instruction with custom gpts on EFL learners' motivation and academic writing performance
Kişiselleştirilmiş yapay zeka botları ile desteklenen yapay zeka tabanlı işbirlikli akademik yazma eğitiminin İngilizceyi yabancı dil olarak öğrenen öğrencilerin motivasyonu ve akademik yazma başarısı üzerindeki etkileri
- Tez No: 962121
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ ÖZTÜFEKÇİ, YRD. DOÇ. DR. RUKİYE ÖZLEM ÖZTÜRK, YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA POLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışma revise edilmiş Bloom Taksonomisi 'nden (Kratwohl,2002) uyarlanan PCC (Kişi, ChatGPT, İşbirliği) tasarımı yoluyla uygulanan yapay zeka destekli işbirlikli akademik yazma eğitiminin, İngilizceyi yabancı dil olarak öğrenen (EFL) öğrencilerin akademik yazma performansı ve motivasyonu üzerindeki etkisini incelemiştir. İstanbul, Türkiye'de bir vakıf üniversitesinin hazırlık programında öğrenim gören, üst-orta düzey İngilizce seviyesine sahip 35 EFL öğrencisiyle yürütülen çalışma Vygotsky'nin (1978) sosyokültürel kuramına dayanmaktadır.Çalışma, özellikle kişiselliştirilmiş yapay zeka botları (custom GPT) olmak üzere, ChatGPT'nin PCC ders tasarımı yoluyla kullanımının akademik yazma performansı ile motivasyona etkilerini araştırmayı amaçlamıştır. Karma yöntem metoduyla ve yarı deneysel çerçevede, uygunluk yöntemi ile seçilen iki ayrı EFL grubun bulunduğu altı haftalık bir uygulama yapılmıştır. Deney grubundaki 19 öğrenci,bilgisayar laboratuvarında yapay zeka destekli akademik yazma eğitimi alırken, kontrol grubundaki 16 öğrenci ise yapay zekanın kullanılmadığı akademik yazma eğitimini geleneksel sınıf ortamında almıştır. Nicel veriler için, deney grubuna akademik yazma motivasyon ölçeği (MacArthur et al.,2015) uygulanmış ve her iki gruba da IELTS Task2 öntest ve son test olarak uygulanmıştır. Nitel veriler ise yarı yapılandırılmış öğrenci görüşmleri, öğrenci günlükleri ve ara anketler olarak toplanmış ve tematik kodlama yoluyla analiz edilmiştir. Araştırma sonuçları, deney grubunun kontrol grubuna kıyasla akademik yazma performansında istatiksel olarak anlamlı bir gelişme gösterdiklerini göstermiştir. Fakat motivasyon ölçeğinin bir alt boyutunda düşüş gözlemlenmiştir. Çalışma, pedagojik olarak yapılandırıldığında yapay zeka destekli işbirlikli akademik yazma eğitiminin yazma performansını artırabileceğini, ancak öğrenme ortamında insan faktörü ve duygusal desteklemenin motivasyon açısından kritik öneme sahip olduğunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
This study examined the impact of AI-assisted collaborative academic writing instruction through the PCC (Person-ChatGPT-Collaboration) design, adapted from revised Bloom's Taxonomy (Krathwohl, 2002), on EFL learners' motivation and academic writing performance. Conducted in the preparatory program of a non-profit university with 35 upper-intermediate students at the tertiary level in Istanbul, Türkiye, and grounded in Vygotsky's (1978) sociocultural theory, the study explored how ChatGPT, particularly custom GPTs, integrated through a structured PCC lesson design, impacted academic writing performance and motivation. A convergent mixed-methods approach within a quasi-experimental design was employed over six weeks, with two groups selected through convenience sampling. The experimental group with 19 students received AI-assisted writing instruction in a computer laboratory, while the control group with 16 students received non-AI-assisted academic writing instruction in a traditional classroom setting. The Academic Writing Motivation Scale (MacArthur et al., 2015) was administered to the experimental group, and IELTS Tak 2 was utilised for both groups as pretests and posttests to collect quantitative data. For qualitative data, semi-structured interviews, students' reflective journals and mid-surveys were analysed through thematic coding. Results showed statistically significant improvement in the experimental group's academic writing performance, and the experimental group outperformed the control group. However, a decline in one of the subscales of the academic writing motivation scale was observed. The study concluded that AI-assisted collaborative academic writing instruction could enhance academic writing performance when pedagogically structured, while also highlighting the significance of the human aspect and emotional scaffolding on motivation in the learning environment.