Integration of digital technology into education program: A comparative analysis study on Turkish early childhood education programs
Dijital teknolojinin eğitim programına entegrasyonu: Türk okul öncesi eğitim programlarına ilişkin karşılaştırmalı bir analiz çalışması
  1. Tez No: 943921
  2. Yazar: DUYGU KAZKAYASI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. VOLKAN ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
Bu nitel çalışma, eş zamanlı ve alternatif olarak kullanılan iki ulusal eğitim programı olan Güncellenen Okul Öncesi Eğitim Programı ile Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli Okul Öncesi Eğitim Programı'nı analiz etmeyi amaçlamaktadır. Dijital teknolojinin okul öncesi eğitime nasıl entegre edildiğini araştırmak amacıyla her iki program üzerinde doküman incelemesi yapılmıştır. Mevcut literatür ve uzman görüşlerinden elde edilen kriter listesine dayalı olarak sistematik bir analiz gerçekleştirilmiştir. Bu kriter listesi (1) programın bağlamı, (2) program hedefleri, (3) süreçler, (4) ders kaynakları/materyalleri ve (5) değerlendirmeler temalarını içermektedir. Güncellenen Okul Öncesi Eğitim Programı bulgularına göre, dijital teknoloji en çok sosyal ve duygusal gelişim alanına entegre edilmiştir. Dijital teknolojiyle entegre edilmiş okul içi öğrenme merkezleri arasında okuma ve dinleme merkezleri, fen merkezleri ve yazı farkındalığı gibi merkezler yer alıyor. Ayrıca, teknolojinin sorumlu kullanılması ve internet güvenliğinin sağlanması gibi dijital okuryazarlık becerileri tespit edildi. Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli'nin analizi, dijital teknolojinin en çok sosyal alan becerilerine entegre edildiğini göstermektedir. Dijital teknolojiyle entegre edilmiş okul içi öğrenme merkezleri kitap merkezleri ve müzik merkezleridir. İlaveten, dijital bilgiye ulaşma ve dijital iletişimi anlama gibi dijital okuryazarlık becerileri bulunmuştur. Çalışmanın sonunda, bulgular tartışılmış ve okul öncesi eğitimi paydaşlarına öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This qualitative study aims to analyze the Updated Early Childhood Education (ECE) Program and the Century of Türkiye Education Model Early Childhood Education Program, two national curricula that are in use simultaneously and alternatively. A document analysis was conducted on both programs to investigate how digital technology was integrated into early childhood education. A systematic analysis was performed based on a list of criteria derived from current literature and expert opinions. This list of criteria comprises the themes of (1) the context of the program, (2) program goals, (3) processes, (4) course resources/materials, and (5) assessments. According to the findings from the Updated ECE Program, digital technology is most integrated into the social and emotional development area. Among the in-school learning centers integrated with digital technology are reading and listening centers, science centers, and writing awareness centers. Furthermore, digital literacy skills, such as using technology responsibly and ensuring internet safety, were identified. The analysis of the Century of Türkiye Education Model shows that digital technology is most integrated into the social area skills. The in-school learning centers integrated with digital technology are book centers and music centers. In addition, digital literacy skills, such as accessing digital information and understanding digital communication, were found. The findings were discussed in the final section of the study, and recommendations for ECE stakeholders were offered.