Yeşil pazarlama stratejilerinin marka sermayesine etkisi
The effect of green marketing strategies on brand equity
  1. Tez No: 943980
  2. Yazar: SAMET AKÇA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET AKİF GÜNDÜZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu araştırma, yeşil pazarlama stratejilerinin marka sermayesi üzerindeki etkisini incelemekte ve yeşil yıkamanın yeşil pazarlama stratejileri ile marka sermayesi bileşenleri arasındaki ilişkisini analiz etmektedir. Yeşil fiyat, yeşil ürün, yeşil tutundurma ve yeşil dağıtım stratejilerinin algılanan kalite, marka sadakati, marka farkındalığı ve marka çağrışımları üzerindeki etkisini ölçmek için Yapısal Eşitlik Modeli (YEM) kullanılmıştır. Ayrıca, yeşil yıkamanın hem yeşil pazarlama stratejileri hem de marka sermayesi bileşenleri ile olan ilişkisi korelasyon analizi ile incelenmiştir. Araştırma, Türkiye genelinde iklimlendirme ürünü satın almış 361 tüketiciden anket yöntemiyle toplanan veriler üzerine kurulmuştur. Elde edilen bulgular, yeşil ürün stratejisinin marka sermayesinin tüm bileşenleri üzerinde pozitif etkili olduğunu göstermektedir. Yeşil fiyat stratejisinin yalnızca algılanan kalite ve marka farkındalığı üzerinde pozitif etkisi tespit edilmiştir. Yeşil tutundurma stratejisinin marka sadakati ve marka çağrışımları üzerinde pozitif bir etkisi bulunurken, algılanan kalite ve marka farkındalığı üzerindeki etkisi ise anlamlı değildir. Yeşil dağıtım stratejisinin ise algılanan kalite, marka sadakati ve marka çağrışımları üzerinde negatif etkisi tespit edilmiştir. Ayrıca, yeşil yıkamanın yeşil pazarlama stratejilerinden yeşil ürün, yeşil tutundurma ve yeşil dağıtım stratejileri ile marka sermayesi bileşenlerinin tamamıyla olumsuz ilişki içinde olduğu bulunmuştur. Bu araştırma, yeşil pazarlama stratejilerinin marka sermayesi oluşturmadaki rolüne dair ampirik kanıt sunarak literatüre katkı sağlamakta ve yeşil yıkamanın olumsuz etkilerini ortaya koymaktadır. Bulgular, markaların sürdürülebilir marka sermayesi inşa etmek için yeşil pazarlama uygulamalarını benimsemeleri ve aldatıcı stratejilerden kaçınmaları gerektiğine dair çıkarımlar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This research examines the effect of green marketing strategies on brand equity and analyzes the relationship between greenwashing and both green marketing strategies and the components of brand equity. Green price, green product, green promotion, and green distribution strategies were evaluated in relation to perceived quality, brand loyalty, brand awareness, and brand associations through Structural Equation Modeling (SEM). In addition, correlation analysis was conducted to assess the associations between greenwashing and both green marketing strategies and brand equity components. The research is based on data collected via a survey from 361 consumers across Turkey who had previously purchased air-conditioning products. The results reveal that the green product strategy has a positive effect on all dimensions of brand equity. The green price strategy positively influences perceived quality and brand awareness. While the green promotion strategy shows a positive effect on brand loyalty and brand associations, its effect on perceived quality and brand awareness is not statistically significant. The green distribution strategy has a negative effect on perceived quality, brand loyalty, and brand associations. Moreover, greenwashing is found to be negatively associated with the green product, green promotion, and green distribution strategies, as well as with all components of brand equity. This research provides empirical evidence regarding the role of green marketing strategies in enhancing brand equity and reveals the adverse effects of greenwashing. The findings offer practical implications, suggesting that brands should adopt authentic green marketing practices and avoid misleading strategies to build sustainable brand equity.