İnşaat işçilerinin iş sağlığı ve güvenliği algıları üzerine nitel bir araştırma
A qualitative study on occupational health and safety perceptions of construction workers
- Tez No: 943981
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RESUL GÜLEÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Iğdır Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu tez çalışması, Erzurum ilinde devam eden bir TOKİ konut şantiyesinde görev alan işçilerle yapılan mülakatlar aracılığıyla inşaat sektöründe çalışanların İSG algılarını, deneyimlerini ve tutumlarını nitel bir bakış açısıyla derinlemesine incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırma kapsamında, Erzurum'da devam eden bir TOKİ konut projesinde görev alan işçi ve mühendislerle gerçekleştirilen mülakatlar aracılığıyla, inşaat sektöründeki iş sağlığı ve güvenliği (İSG) algısı ve çalışan deneyimini nitel bir bakış açısıyla değerlendirmeyi istenmiştir. Çalışmada, 17 katılımcıya 7 farklı soru yöneltilmiş, fenomenoloji deseni kullanılmış ve veriler MAXQDA programı ile analiz edilmiştir. Elde edilen bulgular, katılımcıların İSG'ye ilişkin algı ve beklentilerini ortaya koymuş; kişisel koruyucu donanım kullanımındaki isteksizlik, eğitimsizlik, bireysel umursamazlık ve yetersiz kurumsal denetimin algı zayıflığının temel nedenleri olduğunu göstermiştir. Ayrıca, bireysel risk algısı ile güvenli davranış arasındaki tutarsızlık dikkat çekmiştir. Araştırma sonuçlarına göre, İSG farkındalığının artırılmasında sürekli ve uygulamalı eğitimlerin, devlet denetimlerinin güçlendirilmesinin ve işverenlerin İSG'yi kurumsal bir sorumluluk olarak benimsemelerinin kritik önemde olduğu belirlenmiştir. İSG kültürünün kalıcı hale gelmesi için ödül-ceza mekanizmalarının etkin kullanılması gerektiği vurgulanmıştır. Sonuç olarak, inşaat sektöründe güvenli ve sürdürülebilir bir iş ortamı için bireysel bilinç, kurumsal sorumluluk ve kamu denetiminin eşgüdüm içinde çalışması gerektiği ortaya konulmuştur. Bu bulgular, iş kazalarının büyük ölçüde önlenebilir olduğunu ve İSG algısının güçlendirilmesine yönelik kapsamlı stratejilere duyulan ihtiyacı vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to deeply examine the OSH perceptions, experiences and attitudes of construction sector employees from a qualitative perspective through interviews conducted with workers working at an ongoing TOKİ housing construction site in Erzurum. Within the scope of the research, it aims to evaluate the occupational health and safety (OHS) perception and employee experience in the construction sector from a qualitative perspective through interviews conducted with workers and engineers working at an ongoing TOKİ housing project in Erzurum. In the study, 7 different questions were asked to 17 participants, phenomenology design was used and the data were analyzed with the MAXQDA program. The findings revealed the participants' perceptions and expectations regarding OSH; it showed that the reluctance to use personal protective equipment, lack of education, individual indifference and insufficient institutional control were the main reasons for the weak perception. In addition, the inconsistency between individual risk perception and safe behavior was striking. According to the research results, it was determined that continuous and practical training, strengthening state inspections and employers' adoption of OSH as an institutional responsibility are of critical importance in increasing OSH awareness. It was emphasized that reward-punishment mechanisms should be used effectively in order to make the OSH culture permanent. As a result, it was revealed that individual awareness, institutional responsibility and public inspection should work in coordination for a safe and sustainable work environment in the construction sector. These findings emphasize that occupational accidents are largely preventable and the need for comprehensive strategies to strengthen OSH perception.