E-iletişim yetkinliğinin e-işbirliği kullanımı ve örgütsel sosyalleşme üzerindeki etkisinde medya zenginliği algısının düzenleyici rolü: Bir kamu üniversitesinde araştırma
The regulatory role of the perception of media richness in the effect of e-communication competence on the use of e-cooperation and organizational socialization: Research in a public university
- Tez No: 943982
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN REYHANOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 262
Özet
2019 yılı sonlarında başlayan pandemi sürecinde ve devamında Türkiye'de yaşanan deprem gibi felaketler sonrası, hayatın her alanında olduğu gibi üniversitelerde de elektronik ortamdaki etkileşimlerin arttığı ve buna ilave olarak eğitim ve araştırma süreçlerinin elektronik ortama taşındığı yeni bir durumla karşı karşıya kalınmıştır. Teknolojik gelişmeler ile küreselleşmenin ortaya çıkardığı bu yeni durum, üniversitelerde gelecekte e-iletişim ve e-işbirliğinin giderek daha fazla kullanılma ihtiyacını ortaya çıkarmaktadır. Bu nedenle, akademik hayatta çalışma yürüten akademisyenlerin e-iletişim yoluyla, e-işbirliği ve örgütsel sosyalleşmesinin ne şekilde sağlandığının belirlenmesi, e-iletişim, e-işbirliği ve örgütsel sosyalleşme arasındaki ilişkilerin ortaya konması önem arz etmektedir. Bu çalışmanın amacı farklı medya araçlarında e-iletişim yetkinliğinin e-işbirliği kullanımı ve örgütsel sosyalleşmeye etkisinin belirlenmesi ve medya zenginliği algısının düzenleyici rolünün araştırılmasıdır. Araştırma için anket tekniği uygulanmış ve elde edilen veriler, uygulanan yapısal eşitlik modeli ile test edilmiştir. Araştırma sonucunda e-iletişim yetkinliği ile e-işbirliği kullanımı ve örgütsel sosyalleşme arasında ve e-işbirliği kullanımı ile örgütsel sosyalleşme arasında anlamlı ilişki bulunmuştur. Ayrıca, e-iletişim yetkinliğinin e-işbirliği kullanımını ve örgütsel sosyalleşmeyi, e-işbirliği kullanımının örgütsel sosyalleşmeyi etkilediği, medya zenginliği algısının ise bazı medya türlerinde e-iletişim yetkinliğinin e-işbirliği kullanımına ve örgütsel sosyalleşmeye etkisinde düzenleyici rolünün olduğu ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
During the pandemic process that started in late 2019 and following subsequent disasters such as earthquakes in Turkey, universities, as in all areas of life, have faced a new situation where interactions in electronic environments have increased and education and research processes are carried electronically as well. In this new situation where technological developments and globalization have emerged, increasing use of e-communication and e-collaboration in universities in the future. For this reason, it is important to determine how academics working in academic life provide e-collaboration and separation socialization through e-communication, and to establish a distinction between e-communication, e-collaboration and socialization. The purpose of this study is to determine the effect of e-communication competence on e-collaboration use and organizational socialization in different media tools and to investigate the moderating role of media richness perception. Survey technique was applied for the research and the obtained data were tested with the applied structural equation model. As a result of the research, it was found that there was a significant relationship between e-communication competence and e-collaboration use and organizational socialization, and between e-collaboration use and organizational socialization. It was also found that e-communication competence affects e-collaboration use and organizational socialization, and e-collaboration use affects organizational socialization, whereas media richness perception has a moderating role in the effect of e-communication competence on e-collaboration use and on organizational socialization in some media types.