Yeni İstanbul ve Face2face kitaplarındaki yazma etkinliklerinin karşılaştırmalı olarak incelenmesi
A comparative evaluation of writing activities in the New Istanbul and Face2face textbook
  1. Tez No: 944009
  2. Yazar: FATMA DEMİRTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA BÖLÜKBAŞ KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu çalışmada yabancı dil olarak Türkçe öğretiminde yaygın olarak kullanılan Yeni İstanbul (A1-A2) ders kitapları ile yabancı dil olarak İngilizce öğretiminde sıkça tercih edilen Face2face Elementary kitaplarındaki yazma etkinlikleri karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Çalışmanın amacı, her iki kaynakta yer alan yazma etkinliklerinin nicel görünümlerini ortaya koymak, ünite konularıyla olan uyumunu incelemek ve Diller İçin Avrupa Ortak Başvuru Metni'ndeki (D-AOBM) A1-A2 yazma becerisi tanımlayıcılarıyla ne ölçüde uyumlu olduğunu belirlemektir. Bu doğrultuda araştırmada doküman analizi yöntemi kullanılarak kitaplarda yer alan yazma etkinlikleri incelenmiştir. Elde edilen veriler tablolaştırılarak sunulmuş, ardından içeriksel bağlamda değerlendirmeler yapılmıştır. Araştırmada her iki kitabın yazma etkinlikleri sayısı, konu uyumu ve D-AOBM'ye uygunluğu açısından benzerlik ve farklılıkları ortaya koyulmuştur. Araştırma sonucunda Face2face Elementary kitaplarındaki yazma etkinliklerinin, Yeni İstanbul A1-A2 ders kitaplarına kıyasla niceliksel açıdan daha fazla olduğu tespit edilmiştir. Bununla birlikte, Yeni İstanbul kitaplarında yazma etkinliklerinin ünitelere daha dengeli dağıldığı gözlemlenmiştir. Konu uyumu açısından yapılan değerlendirmede, her iki kitapta yer alan yazma etkinliklerinin büyük oranda ünite konularıyla örtüştüğü görülmüştür. D-AOBM A1-A2 yazma tanımlayıcılarıyla uyumluluk bakımından ise Yeni İstanbul kitaplarının daha yüksek düzeyde uyum sağladığı belirlenmiştir. Çalışmanın yazma öğretimine yönelik materyal geliştirme, ders planlama ve program düzenleme çalışmalarına katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the writing activities in the Yeni İstanbul (A1-A2) textbooks, which are widely used in teaching Turkish as a foreign language, and the Face2face Elementary books, which are frequently prefferred in teaching English as a foreign language, were comparatively analyzed. The aim of the study is to reveal the quantitative distribution of the writing activities in both sources, to examine their compatibility with the unit topics, and to determine the extent to which they align with the of A1-A2 writing proficiency descriptors outlined in the Common European Framework of Reference for Languages (CEFR). Fort his purpose, the document analysis method was employed, and the writing activities in the textbooks were examined. The data obtained were presented in tables and subsequently evaluated in terms of content. The study revealed the similarities and differences between the two books in terms of the number of writing activities, topic relevance, and compliance with the CEFR. As a result of the research, it was found that the number of writing activities in the Face2face Elementary books was quantitatively higher compared to the Yeni İstanbul A1-A2 textbooks. However, it was observed that the writing activities in the Yeni İstanbul books were more evenly distributed across the units. In terms of topic relevance, the evaluation showed that the writing activities in both books largely corresponded to the unit topics. Regarding compliance with the CEFR A1-A2 writing descriptors, the Yeni İstanbul books demonstrated a higher level of conformity. It is believed that this study will contribute to material development, lesson planning, and curriculum design in writing instruction.