Bulut kent bilgi sistemi'nin yerel yönetim uygulamaları: Malatya Büyükşehir Belediyesi örneği
Local government applications of cloud city information system: Malatya Metropolitan Municipality case
  1. Tez No: 944020
  2. Yazar: İNAN DOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİLİBRAHİM İNAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışma, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından geliştirilen Bulut Kent Bilgi Sistemi'nin (BKBS) yerel yönetimlerdeki uygulanabilirliğini Malatya Büyükşehir Belediyesi örneği üzerinden değerlendirmeyi amaçlamaktadır. BKBS, konumsal veri yönetimi alanında bütünleşik çözümler sunarak, belediye hizmetlerinin dijital dönüşümünü destekleyen ve Türkiye Ulusal Coğrafi Bilgi Sistemi (TUCBS) standartlarına uyumlu bir platformdur. Araştırmada, modül bazlı uygulama yaklaşımı benimsenmiş; ilgili veri setleri üzerinden format dönüşümü, öznitelik uyumu, geometrik doğruluk, konumsal veri kalitesi, meta veri kalitesi, TUCBS eşleşmeleri, sistem entegrasyonu ve web servisleriyle güncelleme süreçleri test edilmiştir. Bu kapsamda, saha kontrolü, veri temizliği ve entegrasyon çalışmaları yürütülmüştür. Verilerin büyük bir kısmında güncellik, meta veri eksikliği ve topolojik hatalar belirlenmiş; sistemin sürdürülebilirliği için düzenli bir konumsal veri yönetimi kapasitesine ihtiyaç duyulduğu tespit edilmiştir. Elde edilen bulgular, BKBS'nin teknik olarak kapsamlı ve idari olarak işlevsel bir sistem olduğunu, ancak başarılı bir uygulama için standartlara uyum, kurumsal koordinasyon, nitelikli personel, güçlü altyapı ve sürekli veri yönetimi gibi temel koşulların sağlanması gerektiğini ortaya koymuştur. Sonuç olarak, BKBS'nin yerel düzeyde etkin biçimde uygulanabilmesi için yalnızca yazılım temelli bir yaklaşım yeterli olmayıp; kapsamlı bir veri politikası, güncelliği sağlanan içerikler, sürdürülebilir yönetim süreçleri ve TUCBS standartlarıyla tam uyum gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to evaluate the applicability of the Cloud Urban Information System (CUIS), developed by the Ministry of Environment, Urbanization and Climate Change, in local governments through the case of Malatya Metropolitan Municipality. CUIS is a platform that offers integrated solutions in the field of spatial data management, supporting the digital transformation of municipal services and complying with the standards of the Turkish National Geographic Information System (TNGIS). A module-based implementation approach was adopted in the research. The relevant data sets were tested through processes such as format conversion, attribute consistency, geometric accuracy, spatial data quality, metadata quality, TNGIS compatibility, system integration, and updating via web services. In this context, field verification, data cleaning, and integration tasks were carried out. It was found that a significant portion of the data suffered from issues such as outdated content, incomplete metadata, and topological errors. It was determined that the sustainability of the system requires a continuous spatial data management capacity. The findings reveal that while CUIS is technically comprehensive and administratively functional, successful implementation requires the fulfillment of key conditions such as compliance with standards, institutional coordination, qualified personnel, robust infrastructure, and continuous data management. In conclusion, an effective application of CUIS at the local level cannot be achieved solely through a software-oriented approach; it necessitates a comprehensive data policy, up-to-date content, sustainable management processes, and full compliance with TNGIS standards.