Yorgunluk şiddetinin iş performansına etkisi: Çanakkale örneği
Fatigue effects on job performance: The case of Çanakkale
  1. Tez No: 944140
  2. Yazar: GİZEM GÖKDENİZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜMRAN ŞENGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Yorgunluk özellikle parekende sektöründe sıkça karşılaşılan bir durum haline gelmiştir. Yorgunluğun etki ettiği çok sayıda faktör bulunmakta; bu nedenle de sosyal bilimlerdeki araştırmalar eksikliğiyle AVM çalışanlarına yönelik bir uygulama ile yorgunluk ile iş performansı arasındaki ilişkinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bununla beraber bu çalışmada AVM çalışanlarının demografik özelliklerine(yaş,cinsiyet,eğitım durumu) göre de yorgunluk ile iş performansı üzerinde etkisi olup olmayacağı belirlenecektir. Yorgunluk Şiddeti Ölçeği (FSS) ile İş Performansı Ölçeği' nden (görev performansı ve bağlamsal performans)'nden oluşan sorulardan hazırlanan anketlerle ile parekende sektöründe çalışan 211 AVM çalışanına uygulanan anketlerle sonuçlar gözlemlenmiştir. Araştırma sonuçları SPSS 26 programı ile analizi yapılmıştır. Araştırmada Uç Değer Analizi, Frekans Analizi,Normallik Testi, Tek Yönlü Anova, Basit Regresyon analizi, Tanımlayıcı Faktör Analizi yöntemleri kullanılmıştır. Araştırma sonucunda anlamlı sonuçlar paylaşılmış,yorgunluk şiddeti ve iş performansı arasında ilişki bulunamamış, AVM çalışanlarının demografik özellikleri dikkate alındığında yorgunluk şiddetinin ayakta kalma süresine göre anlamlı bir farklılık bulunduğu,çalışanların pozisyonlarına göre görev düzeyi üzerinde anlamlı bir farklılık olduğu,ve çalışanların çalışma saatlerine göre bağlamsal performans üzerinde anlamlı bir farklılık bulunduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Fatigue is a prevalent issue in the retail sector, yet its impact on job performance remains underexplored in social science research. This study examines the relationship between fatigue and job performance among shopping mall employees, while also assessing whether demographic factors—such as age, gender, and education level—influence this dynamic. Data was collected through surveys administered to 211 retail employees, incorporating the Fatigue Severity Scale (FSS) and the Job Performance Scale (task performance and contextual performance). The responses were analyzed using SPSS 26, employing Extreme Value Analysis, Frequency Analysis, Normality Tests, One-Way ANOVA, Simple Regression Analysis, and Descriptive Factor Analysis. The findings revealed no significant correlation between fatigue severity and overall job performance. However, demographic factors did yield notable differences: fatigue severity varied significantly with prolonged standing hours, task performance differed by employee position, and contextual performance was influenced by working hours. These insights contribute to a deeper understanding of fatigue's nuanced effects in the retail environment.