Avrupa Birliği sınırda karbon düzenleme mekanizmasının Türkiye'de istihdam yaratma potansiyeli
The employment creation potential of the European Union's carbon border adjustment mechanism in Türkiye
- Tez No: 944141
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KÜRŞAT TUTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Yapı ve Sosyal Çalışma Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Avrupa Birliği tarafından, Avrupa'yı 2050 yılına kadar sera gazı emisyonlarının net olarak sıfırlandığı dünyanın ilk iklim-nötr kıtası haline getirme hedefi doğrultusunda açıklanan Avrupa Yeşil Mutabakatı, ithal edilen ürünlere karbon salınım miktarına göre ek vergi getirecek olan Sınırda Karbon Düzenleme Mekanizmasını içermektedir. Bu mekanizma, en büyük ihraç pazarı AB olan Türkiye'yi yakından ilgilendirmektedir. Bu nedenle, Türkiye'nin, hemen her dönem dış ticaretinin neredeyse yarıya yakınını gerçekleştirdiği AB pazarındaki avantajını kaybetme riskini göze almamak için ihraç ettiği ürünlerin üretimindeki karbon salınımını düşürmesi gerekmektedir. Bu doğrultuda, yapılan bu çalışma ile Türkiye'nin elektrik üretiminde yenilenebilir enerji payını %100'e çıkarması durumunda, sektöre yapılacak ilave yatırımların istihdam yaratma potansiyeli değerlendirilmektedir. Yatırımların yenilenebilir enerji kaynaklarına dağılımı, COPRAS çok kriterli karar verme yöntemiyle belirlenmiştir. Belirlenen yatırım büyüklüklerinin istihdama katkısı ise Ulusal Enerji Laboratuvarı (NREL) tarafından geliştirilen JEDI modeli ile tahmin edilmiştir. Sonuçlara göre, fosil yakıtlı santraller yerine kurulacak toplam 56.463 MW kapasiteli yenilenebilir enerji santrallerinin, doğrudan 492.760, dolaylı 247.862 ve uyarılmış 176.536 olmak üzere toplam 917.158 kişiye yeni istihdam sağlayacağı tahmin edilmektedir. Son olarak; yeşil ekonomiye geçiş çabalarıyla birlikte ortaya çıkan, insana yakışır iş imkanları yaratma ve çalışma hayatında eşitliğin sağlanması fırsatlarının değerlendirilebilmesi için adil geçiş sürecinin iyi yönetilmesi gerektiği bu tezin sonuçları arasındadır.
Özet (Çeviri)
The European Green Deal, announced by the European Union to make Europe the world's first climate-neutral continent by 2050 with net-zero greenhouse gas emissions, includes the Carbon Border Adjustment Mechanism, which will impose additional taxes on imported products based on their carbon emissions. This mechanism is of significant concern for Turkey, whose largest export market is the EU. To avoid the risk of losing its competitive advantage in the EU market, where nearly half of Turkey's foreign trade is conducted, Türkiye must reduce the carbon emissions associated with the production of its export goods. In this context, the study evaluates the employment creation potential of additional investments in the energy sector if Turkey increases the share of renewable energy in electricity production to 100%. The allocation of investments among renewable energy sources was determined using the COPRAS multi criteria decision making method. The employment impact of these investment sizes was estimated using the JEDI model developed by the National Renewable Energy Laboratory (NREL). According to the results, renewable energy plants with a total capacity of 56,463 MW, which would replace fossil fuel plants, are estimated to create 917,158 new jobs in total, including 492,760 direct, 247,862 indirect, and 176,536 induced jobs. Finally, among the conclusions of this thesis is that the just transition process must be well-managed to fully leverage the opportunities arising from the transition to a green economy, such as creating decent jobs and ensuring equality in the workplace.