The effects of visual stimuli on impulse buying behavior in virtual environments
Görsel uyaranların sanal ortamlarda içgüdüsel satın alma davranışı üzerindeki etkileri
- Tez No: 944180
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİME DEMİRKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, İç Mimari ve Dekorasyon, İşletme, Architecture, Interior Design and Decoration, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
Bu çalışma görsel uyaranların tüketicinin içgüdüsel satın alma davranışı üzerindeki etkisini incelemektedir. Araştırmanın amacı, yüksek-imajlı ve düşük-imajlı görsel uyaranlara ait belirli görsel ipuçlarının — düzen/yoğunluk, sahneleme teknikleri ve aydınlatma — içgüdüsel satın alma davranışı üzerindeki etkilerini araştırmaktır. Araştırma soruları, görsel uyaranların içgüdüsel satın alma davranışını nasıl artırdığına ve kişilik özelliklerinin bu ilişkiyi nasıl etkilediğine odaklanmaktadır. Sanal bir ortamda yürütülen çalışmada, seksen dört kadın katılımcıya siyah deri bir el çantasının görsel ipuçları ayrı ayrı gösterilmiştir. Veriler, içgüdüsel satın alma davranışını ve tüketicinin görsel uyaranlara verdiği tepkileri ölçen anketler aracılığıyla toplanmıştır. Sonuçlar, yüksek-imajlı görsel uyaranların (organizasyon/yoğunluk, sahneleme teknikleri ve aydınlatma yoluyla) içgüdüsel satın alma davranışını anlamlı şekilde artırdığını, ancak doğrudan içgüdüsel satın alma eğilimleri üzerinde etkili olmadığını göstermektedir. Bu çalışma, tüketici davranışlarının karmaşıklığını ortaya koymakta; görsel uyaranların ve kişilik özelliklerinin rolünü vurgulamaktadır. Gelecek araştırmaların, farklı perakende ortamlarını, farklı tüketici segmentlerini ve farklı ürün kategorilerini inceleyerek görsel uyaranların içgüdüsel satın alma üzerindeki etkisini daha kapsamlı biçimde değerlendirmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines the influence of visual stimuli on impulse buying behavior. It aims to investigate the effects of particular visual cues of high-image visual stimuli (H-IVS) and low-image visual stimuli (L-IVS)—organization/density, staging techniques, and lighting—on impulse buying behavior. The research questions focus on how visual stimuli increase impulse buying behavior and how personality traits moderate this relationship. In a virtual environment, eighty-four female participants in the study were shown visual cues of a black leather handbag. Each of the visual cues was shown independently. Surveys measuring impulse buying behavior and consumer reaction to visual stimuli were used to gather data. The results suggest that high-image visual stimuli significantly enhance impulse buying behavior through organization/density, staging techniques, and lighting, but not directly on impulse buying tendencies. The study establishes the complexity of consumer behavior, emphasizing the role of visual stimuli and personality traits. Further research would study different retail settings, try different consumer segments, and examine additional product categories to determine how visual stimuli affect impulse buying.