Abdominal cerrahi geçiren hastalarda müziğin ağrı, kaygı ve fizyolojik parametrelere etkisi
The effect of music on pain, anxiety and physiologicalparameters in patients undergoing abdominal surgery
- Tez No: 944190
- Danışmanlar: PROF. DR. İKBAL ÇAVDAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Amaç: Bu çalışmada major abdominal cerrahi geçiren hastalarda müzik uygulamasının ağrı, kaygı düzeyi ve fizyolojik parametrelere olan etkisinin incelenmesi amaçlandı. Yöntem: Randomize kontrollü deneysel çalışmanın örneklemini 48 deney, 48 kontrol grubunda olmak üzere toplam 96 hasta oluşturdu. Araştırma verilerinin toplanmasında; 'Veri Toplama Formu', 'Görsel Kıyaslama Ölçeği', 'Spielberger Durumluk – Sürekli Kaygı Envanteri' ve 'Fizyolojik Parametreler Ölçüm Formu' kullanıldı. Deney grubundaki hastalara major abdominal cerrahi sonrası birinci ve ikinci günlerde, sabah ve akşam kendi seçtikleri müzik parçaları dinletildi. Kontrol grubundaki hastalara rutin klinik tedavi ve bakım uygulamaları dışında herhangi bir uygulama yapılmadı. Ameliyat sonrası birinci, ikinci ve üçüncü günlerde hastaların ağrı, kaygı düzeyleri ile fizyolojik parametreleri değerlendirildi. Bulgular: Araştırmaya katılan hastaların yaş ortalaması 62,43±10,76 olarak saptandı. Hastaların %46,9'unun erkek, %53,1'inin kadın olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was investigated the effects of music on pain, anxiety levels, and physiological parameters in patients undergoing major abdominal surgery. Method: The sample of this randomized controlled experimental study was consisted of 96 patients, 48 in the experimental group and 48 in the control group. 'Data Collection Form', 'Visual Comparison Scale', 'Spielberger State-Trait Anxiety Inventory' and 'Physiological Parameters Measurement Form' were used for collecting research data. Patients in the experimental group were made to listen to music of their choice in the morning and evening on the first and second days after major abdominal surgery. The music pieces selected by patients were listened to patients in which experimental group in the morning and evening on the first and second days after major abdominal surgery. Patients in the control group were not given any treatment other than routine clinical treatment and care. The pain, anxiety levels and physiological parameters of the patients were evaluated on the first, second and third postoperative days. Results: The mean age of the patients participating in the study was determined as 62,43±10,76. It was determined that 46,9% of the patients were male and 53,1% were female.