Babalara yönelik yapılan girişimlerin babaların bebek bakımına katılımına, bağlanma durumlarına ve paternal depresyona etkisi: Randomize kontrollü çalışma
The effect of interventions aimed at fathers on fathers' participation in infant care attachment status and paternal depression: A randomized controlled trial
  1. Tez No: 944223
  2. Yazar: YUNUS EMRE ÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TUBA ÖZAYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Public Health, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışma, babalara yönelik yapılan girişimlerin babaların bebek bakımına katılımına, bağlanma durumlarına ve paternal depresyona etkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Çalışma randomize kontrollü ön test- son test, paralel grup deneysel tasarıma sahiptir. Konya ilinde bir Aile Sağlığı Merkez'inde Haziran- Aralık 2024 tarihleri arasında 4-12 aylık bebeğe sahip, ilk kez baba olan 80 baba (40 deney grubu, 40 kontrol grubu) ile yürütülmüştür. Araştırmacı tarafından deney grubuna yönelik 4 oturumdan oluşan online eğitimler verilmiş ve sosyal medya aracılığıyla eğitici mesajlar gönderilmiştir. Verilerin toplanmasında Kişisel Bilgi Formu, Babaların Bebek Bakımına Katılım Soru Formu, Baba Bebek Bağlanma Ölçeği, Edinburgh Doğum Sonrası Depresyon Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde deney ve kontrol grubunun karşılaştırılmasında bağımsız gruplarda t testi ve ki-kare test kullanılmıştır. Gruplarda değişkenlerin izlem zamanlarına göre karşılaştırılmasında karışık düzen varyans analizi (ANOVA) kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in order to examine the effect of interventions aimed at fathers on fathers' participation in infant care, attachment situations and paternal depression. The study has a randomized controlled pre-test- post-test, parallel group experimental design. December June-Dec 2024 in a Family Health Center in Konya province, with a baby of 4-12 months, the first-time father was conducted with 80 fathers (40 experimental group, 40 control group). Online trainings consisting of 4 sessions for the experimental group were given by the researcher and educational messages were sent via social media. Personal Information Form, Fathers' Participation in Baby Care Questionnaire, Father-Baby Attachment Scale, Edinburgh Postpartum Depression Scale were used to collect the data. In the evaluation of the data, the t test and the chi-square test were used in the independent groups in the comparison of the experimental and control groups. Mixed order variance analysis (ANOVA) was used to compare the variables in the groups according to the follow-up times.