2008 küresel krizi ve Türkiye ekonomisi: Makroekonomik etkiler ve ekonometrik bir analiz
2008 global crisis and Turkish economy: Macroeconomic effects and an econometric analysis
  1. Tez No: 944350
  2. Yazar: TUBA KARAKAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELİN AYAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Ekonomik krizler, ülkelerin makroekonomik yapılarında köklü sarsıntılara yol açan ve ekonomik büyüme süreçlerini kesintiye uğratan kritik dönüm noktalarıdır. Bu olaylar, yalnızca ulusal ekonomilerin dengesini bozmakla kalmaz, aynı zamanda küresel düzeyde zincirleme etkiler yaratarak toplumsal refahı ve istikrarı tehdit eder. Farklı coğrafyalarda ve dönemlerde, içsel veya dışsal pek çok faktörün bir araya gelmesiyle ortaya çıkan bu krizler, özellikle gelişmekte olan ekonomiler için önemli bir kırılganlık unsuru teşkil etmektedir. Türkiye, 1990'lı yıllardan itibaren bu tür krizlerin etkisini sıkça deneyimlemiş bir ülke olarak, ekonomik büyüme performansında belirgin dalgalanmalar yaşamıştır. Bu bağlamda, bu tez çalışması, Türkiye'de 1990 sonrası dönemde yaşanan ekonomik krizleri genel hatlarıyla ele alarak 2008 krizinin ekonomik büyüme üzerindeki etkilerini sistematik bir yaklaşımla incelemeyi amaçlamaktadır. Bu doğrultuda, 2008 yılında ortaya çıkan krizler özel bir dikkatle ele alınmış; bu dönemlerin Türkiye ekonomisine yansımaları detaylı bir şekilde analiz edilmiş ve ekonomik büyüme üzerindeki etkileri ekonometrik bir yöntemle değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Economic crises are critical turning points that deliver deep shocks to a country's macro-economic structure and interrupt its growth trajectory. These episodes not only disturb domestic balances; they also set off chain reactions on a global scale, threatening social welfare and stability. Emerging across different regions and periods through a convergence of numerous internal and external factors, such crises represent a major source of vulnerability—especially for developing economies. Since the 1990s Turkey has repeatedly experienced their effects, displaying marked fluctuations in its growth performance. Against this backdrop, the present thesis reviews the crises that have struck Turkey since 1990 and, using a systematic approach, investigates how those of 2008 affected economic growth. The crises that erupted in 2008 receive special attention: their repercussions for the Turkish economy are analysed in detail and their impact on growth is evaluated with econometric techniques.