Torakolomber omurga füzyonu ve kalça sağlığı: İki yıllık takipte klinik ve radyolojik bulgular
Thoracolumbar spine fusion and hip health: Clinical and radiological findings at two-year follow-up
  1. Tez No: 944407
  2. Yazar: ÖMER FARUK DOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. VUGAR NABİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi​
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Amaç: Bu çalışma, torakolomber omurga cerrahisi geçiren hastalarda postoperatif dönemde kalça eklemi fonksiyonlarındaki değişimleri ve radyolojik dejenerasyonu etkileyen cerrahi ve klinik faktörleri değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Özellikle iliak vida kullanımı, spinopelvik parametrelerdeki değişim ve önceki cerrahilerin etkisi, hem Kellgren–Lawrence (K–L) progresyonu hem de Harris Kalça Skoru (HHS) değişimi açısından analiz edilmiştir. Gereç ve Yöntem: 2019–2022 yılları arasında torakolomber omurga cerrahisi geçiren ve ≥24 ay takip süresi bulunan 50 yaş üzeri 60 hasta retrospektif olarak incelendi. En az 7 seviye torakolomber enstrümantasyon uygulanmış hastalar dahil edildi. Preoperatif ve postoperatif kalça grafileri ile HHS skorları değerlendirildi. K–L evresinde ≥1 artış“progresyon”olarak tanımlandı. Spinopelvik parametreler, cerrahi teknikler (özellikle iliak vida kullanımı) ve önceki cerrahiler veri setine dahil edildi. Veriler SPSS 25.0 ile analiz edildi; çok değişkenli regresyon modelleri ile bağımsız belirleyiciler araştırıldı. Bulgular: Hastaların ortalama yaşı 64,9±8,09 yıl olup %75'i kadındı.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to evaluate the postoperative changes in hip joint function and radiographic degeneration in patients undergoing thoracolumbar spine surgery and to identify the clinical and surgical factors contributing to these changes. Particular emphasis was placed on the use of iliac screws, alterations in spinopelvic parameters, and the number of previous surgeries, assessed through both Kellgren–Lawrence (K–L) progression and changes in Harris Hip Score (HHS). Materials and Methods: Sixty patients over the age of 50 who underwent thoracolumbar spinal instrumentation involving ≥7 levels between 2019 and 2022 and had at least 24 months of postoperative follow-up were retrospectively analyzed. Inclusion required available pre- and postoperative hip radiographs and complete clinical documentation. K–L grading (with ≥1-grade increase defined as progression) and HHS were recorded. Surgical technique (including iliac screw usage), spinopelvic parameters (PI, PT, SS), and demographic data were collected. Multivariate logistic and linear regression analyses were performed using SPSS 25.0. Results: The mean patient age was 64.9±8.09 years, with 75% being female.