Gazâlî'nin bilgi anlayışı
Ghazali's understanding of knowledge
  1. Tez No: 944448
  2. Yazar: AYŞE RÜMEYSA YAMAN ÖNEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞABAN HAKLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hitit Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu çalışma, din bilimlerine ve felsefeye yaptığı katkılarla tanınan, İslâm entelektüel tarihinde önemli bir figür olan Gazâlî'nin epistemolojik yolculuğunu araştırmaktadır. Gazâlî'nin duyusal algı ve rasyonel düşünceden türetilen bilgiye yönelik titiz eleştirisini inceleyerek, mutlak, kesin bilginin ulaşılabilir olup olmadığı gibi zamansız soruyu araştırmaktadır. Araştırma, Gazâlî'nin bu epistemik temellerin sistematik incelemesini aydınlatmayı, yöntemleri ve sonuçları hakkında içgörüler sunmayı amaçlamaktadır. Çalışma, Gazâlî'nin entelektüel yaklaşımının analizi ve İslâm düşüncesindeki bilgi üzerine daha geniş söyleme yaptığı katkıların önemi de dâhil olmak üzere açıkça tanımlanmış hedefler etrafında yapılandırılmıştır. Birincil ve ikincil kaynakların metinsel analizini içeren kapsamlı bir metodoloji kullanarak, Gazâlî'nin epistemolojik çerçevesini eleştirel bir şekilde değerlendirmektedir. Kapsam, tek bir çalışmanın sınırları içinde böylesine geniş bir entelektüel mirası ele almanın doğasında var olan sınırlamaları kabul ederken, özellikle duyusal ve rasyonel bilgi incelemeleri olmak üzere temel çalışmalarına odaklanmak üzere belirlenmiştir. Araştırma, Gazâlî'nin fikirlerini hem tarihsel ortamı hem de çağdaş felsefi ve teolojik tartışmalarla olan kalıcı alakaları bağlamında açıklayan tematik bir genel bakış sunmaktadır. Bulgular, Gazâlî'nin kesinlik arayışının onu, duyusal ve rasyonel bilginin sınırları olsa da, gerçek kesinliğin nihayetinde ilahî vahiyde temellendiği sonucuna götürmesini sağladığını ortaya koymaktadır. Bu sonuç, Gazâlî'nin düşüncesinde akıl ve inancın sentezini irdeleyerek, insan bilişi ile ruhsal içgörü arasındaki ilişkiye dair nüanslı bir anlayış oluşturmaktadır. Sonuç olarak bilgi anlayışı Gazâlî düşüncesinde çok mühim bir yere sahiptir. Gazâlî, güvenilir bilgiyi elde etme sürecine farklı bir açı kazandırarak kendisinden sonra gelen düşünürlere öncü olmuştur. Gazâlî inanç ve düşünce sistemini güvenilir ve sağlam bir bilgi üzerine kurmayı hedeflemiştir.
Özet (Çeviri)
This study explores the epistemological journey of Ghazali, an important figure in İslâmic intellectual history, known for his contributions to religious sciences and philosophy. By examining Ghazali's rigorous critique of knowledge derived from sensory perception and rational thought, he explores the timeless question of whether absolute, precise knowledge is attainable. The research aims to illuminate Ghazali's systematic examination of these epistemic foundations and offer insights into his methods and results. The study is structured around clearly defined objectives, including an analysis of Ghazali's intellectual approach and the significance of his contributions to the broader discourse on knowledge in İslâmic thought. Using a comprehensive methodology that includes textual analysis of primary and secondary sources, he critically evaluates Ghazali's epistemological framework. The scope is set to focus on its core studies, particularly sensory and rational knowledge examinations, while acknowledging the limitations inherent in addressing such a vast intellectual heritage within the confines of a single study. The research provides a thematic overview that explains Ghazali's ideas in the context of both their historical setting and their enduring relevance to contemporary philosophical and theological debates. The findings reveal that Ghazali's search for certainty led him to the conclusion that true certainty, while there are limits to sensory and rational knowledge, is ultimately grounded in divine revelation. This conclusion examines the synthesis of reason and faith in Ghazali's thought, creating a nuanced understanding of the relationship between human cognition and spiritual insight. As a result, the understanding of knowledge has a very important place in Ghazali's thought. Ghazali pioneered the thinkers who came after him by bringing a different angle to the process of obtaining reliable information. Ghazali aimed to establish his belief and thought system on reliable and solid knowledge.