Ortaokul öğretmenlerinin yapay zekâ kullanımına yönelik tutumları ile analitik ve bütüncül düşünme becerileri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigating the relationship between secondary school teachers' attitudes towards the use of artificial intelligence and their analytical and holistic thinking skills
  1. Tez No: 944447
  2. Yazar: SEDA HALICI GÜRBÜZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEVAT EKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu araştırmanın amacı ortaokul öğretmenlerinin yapay zekaya yönelik tutumları ile analitik ve bütüncül düşünme becerileri arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Araştırma tarama modelinde gerçekleştirilmiştir. Araştırmaya 137 ortaokul öğretmeni katılmıştır. Araştırmada yapay zekâya yönelik tutum ölçeği ve problem çözerken analitik ve bütüncül düşünme ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizinde betimsel istatistikler, korelasyon, bağımsız gruplar t testi ve tek yönlü varyans analizi kullanılmıştır. Araştırmada ortaokul öğretmenlerinin yapay zekaya yönelik tutumlarının olumlu olmadığı, yapay zekaya yönelik negatif tutumlarının cinsiyete ve meslekteki deneyime (kıdem) göre farklılaştığı belirlenmiştir. Araştırmada öğretmenlerin düşünme stillerinin birbirlerine yakın olmakla birlikte analitik düşünme stiline daha yakın olduğu belirlenmiştir. Analitik ve bütüncül düşünme becerilerinin cinsiyete göre farklılaşırken, mesleki deneyime göre farklılaşmadığı belirlenmiştir. Analitik düşünme stili baskın olan öğretmenlerin yapay zekâya yönelik negatif tutumlarının bütüncül düşünme stili baskın olan öğretmenlere göre yüksek olduğu belirlenmiştir. Araştırmada yapay zekâya yönelik negatif tutumlar ile analitik ve bütüncül düşünme puanları arasında negatif yönlü ilişki tespit edilirken, pozitif tutumlar ile analitik ve bütüncül düşünme puanları arasında anlamlı ilişki tespit edilmemiştir. Araştırmada öğretmenlerin yapay zekaya yönelik negatif tutumları ve analitik ve bütüncül düşünme becerileri ilişkisinden yola çıkılarak bazı öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between secondary school teachers' attitudes towards artificial intelligence and their analytical and holistic thinking skills. The research was conducted in survey model. 137 middle school teachers participated in the study. Attitude towards artificial intelligence scale and analytical and holistic thinking scale while solving problems were used in the study. Descriptive statistics, correlation, independent groups t-test and one-way analysis of variance were used to analyze the data. In the study, it was determined that secondary school teachers' attitudes towards artificial intelligence were not positive, and their negative attitudes towards artificial intelligence differed according to gender and experience (seniority) in the profession. In the study, it was determined that although the thinking styles of the teachers were close to each other, they were closer to the analytical thinking style. Analytic and holistic thinking skills differed according to gender, but not according to professional experience. It was determined that the negative attitudes towards artificial intelligence of teachers with dominant analytic thinking style were higher than those of teachers with dominant holistic thinking style. In the study, a negative relationship was found between negative attitudes towards artificial intelligence and analytical and holistic thinking scores, while no significant relationship was found between positive attitudes and analytical and holistic thinking scores. In the study, some suggestions were made based on the relationship between teachers' negative attitudes towards artificial intelligence and their analytical and holistic thinking skills.