LGBTİ+lara yönelik fobik damgalanmanın, içselleştirilmiş homofobi ve kendini sabotaj davranışı üzerindeki etkisi
The impact of phobic stigmatization against LGBTI+ individualson internalized homophobia and self-sabotaging behaviors
  1. Tez No: 944536
  2. Yazar: ALARA ŞEVVAL KESKİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE ÖZLEM MESTÇİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu çalışma, LGBTİ+ların deneyimlediği toplumsal ve fobik damgalanmanın, içselleştirilmiş homofobi ve kendini sabotaj davranışları üzerindeki etkisini incelemektedir. Tarih boyunca LGBTİ+lar, dini, hukuki ve toplumsal bazı gerekçelerle dışlanma, ayrımcılık ve türlü şiddetlere maruz bırakılmıştır. Bu durum, öznelerin kimlik gelişimleri ve psikolojik sağlıkları üzerinde ciddi olumsuz sonuçlar doğurmuştur. Araştırmada, damgalanma deneyimlerinin kişilerin özbenlik algıları, özyeterlilik ve özsaygı durumları ile ilişkisi ele alınmış; bu süreçlerin içselleştirilmiş homofobi ve kendini sabotaj davranışlarına nasıl yol açtığı analiz edilmiştir. Çalışmada, kartopu örneklem yöntemi ile 18 yaşından büyük ve Türkçe bilen 395 LGBTİ+dan veri toplanmıştır. İçselleştirilmiş Homofobi Ölçeği, Kendini Sabotaj Ölçeği, Kendine Zarar Verme Değerlendirme Envanteri ve Demografik Bilgi Formu aracılığıyla, kişilerin deneyimleri ve bu deneyimlerin psikolojik çıktıları incelenmiştir. Elde edilen bulgular, damgalanmanın kendini sabotaj davranışlarına sebep olduğunu ve içselleştirilmiş homofobi ile kendini sabotaj davranışlarını arasında ilişki olduğunu ortaya koymaktadır. Araştırma sonuçları, LGBTİ+ların psikolojik sağlığına yönelik farkındalık yaratmayı, terapötik müdahaleler için sağlam ve kapsayıcı temeller oluşturmayı ve literatüre katkı sağlamayı hedeflemektedir. Özellikle damgalanma, içselleştirilmiş homofobi ve kendini sabotaj davranışları arasındaki ilişkiyi ve LGBTİ+ların farklı deneyimlerini ele alan çalışmaların sınırlılığı göz önüne alındığında, bu çalışma teorik ve pratik anlamda önemli bir boşluğu doldurmuştur.
Özet (Çeviri)
This study examines the impact of societal and phobic stigmatization experienced by LGBTI+ individuals on internalized homophobia and self-sabotaging behaviors. Throughout history, LGBTI+ individuals have been subjected to exclusion, discrimination, and various forms of violence based on religious, legal, and social justifications. This situation has had severe negative consequences on their identity development and psychological well-being. The study explores the relationship between experiences of stigmatization and individuals' self-concept, self-efficacy, and self-esteem, analyzing how these processes contribute to internalized homophobia and self-sabotaging behaviors. Data were collected from 395 LGBTI+ individuals over the age of 18 who speak Turkish using the snowball sampling method. Participants' experiences and the psychological outcomes of these experiences were examined through the Internalized Homophobia Scale, Self-Sabotaging Scale, Self-Harm Assessment Inventory, and Demographic Information Form. The findings reveal that stigmatization leads to self-sabotaging behaviors and that there is a relationship between internalized homophobia and self-sabotaging behaviors. The study aims to raise awareness of the psychological well-being of LGBTI+ individuals, establish a solid and inclusive foundation for therapeutic interventions, and contribute to the literature. Given the limited research addressing the relationship between stigmatization, internalized homophobia, and self-sabotaging behaviors, as well as the diverse experiences of LGBTI+ individuals, this study fills a significant theoretical and practical gap.