Kolluk kuvvetlerine bağlı personellerdeki tükenmişliğin iş stresine ve işten ayrılma niyetine etkisi
The effect of burnout in law enforcement personnel on work stress and intent to quit work
- Tez No: 944537
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TURHAN MOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Iğdır Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu araştırmadaki amaç kolluk kuvvetlerine bağlı personellerdeki tükenmişliğin iş stresine ve işten ayrılma niyetine etkisinin incelenmesidir. Araştırma ilişkisel tarama modeli olarak tasarlanmıştır. Araştırmanın evreni Van İli Erciş İlçesindeki kolluk personelinden oluşmaktadır. Anket çalışmasının yapıldığı 2023-2024 döneminde Erciş ilçesinde toplam kolluk kuvvet sayısı 645 personelden oluşmaktadır. Anket çalışması 416 katılımcı ile yapılmıştır. Anket çalışmasında katılımcı özellikleri için“Kişisel Bilgi Formu”; kolluk personelinin iş stresini, işten ayrılma niyetini ve tükenmişliğin algı düzeylerini belirlemek için 3 ölçekten yararlanılmıştır. Araştırma sonucuna göre; kolluk kuvvetlerine bağlı personelin iş stresi, işten ayrılma niyeti ve tükenmişlik genel düzeyi ortalamanın üstünde olduğu görülmektedir. Erkek katılımcıların iş stresi algısı kadın katılımcılardan daha yüksek olduğu ortaya çıkmıştır. Mesleği isteyerek seçmeyen katılımcıların işten ayrılma niyeti algısı mesleği isteyerek seçen katılımcılardan daha yüksek olduğu ortaya çıkmıştır. İş stresi, işten ayrılma niyeti ve tükenmişlik ölçeği ve alt boyutlarında yaş değişkenine göre farklılık çıkmıştır. Araştırma kapsamındaki katılımcıların, iş stresi algısı ile işten ayrılma niyeti algıları arasında orta düzeyde ve pozitif bir ilişki varken tükenmişlik algıları arasında anlamlı, yüksek düzeyde ve pozitif bir ilişki çıkmıştır. Diğer yandan işten ayrılma niyeti algısı ile tükenmişlik algıları arasında anlamlı, orta düzeyde ve pozitif bir ilişki bulunmaktadır. Katılımcıların tükenmişlik algısı iş stresi algılarını anlamlı bir şekilde yordamaktadır. Bu çalışmada, kolluk personelleri arasında tükenmişliğin iş stresi ve işten ayrılma niyetine etkisi incelenmiştir, gelecekteki çalışmalarda tükenmişlik, is stresi ve işten ayrılma niyeti değişkenleri arasındaki ilişkide farklı değişkenlerin rolleri de incelenebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the effects of burnout on job stress and intention to leave among law enforcement personnel. The research was designed as a relational screening model. The universe of the research consists of law enforcement personnel in Erciş District of Van Province. In the 2023-2024 period when the survey study was conducted, the total number of law enforcement forces in Erciş district consists of 645 personnel. The survey study was conducted with 416 participants. In the survey study, the“Personal Information Form”for participant characteristics was used; 3 scales were used to determine the job stress, intention to leave and burnout perception levels of law enforcement personnel.According to the research results; it is seen that the general level of job stress, intention to leave and burnout of law enforcement personnel is above average. It was revealed that the perception of job stress of male participants is higher than that of female participants. It was revealed that the perception of intention to leave of participants who did not choose the profession willingly was higher than the participants who chose the profession willingly. There were differences in the job stress, intention to leave and burnout scale and its sub-dimensions according to the age variable. While there is a moderate and positive relationship between the perception of job stress and the intention to leave of the participants in the study, there is a significant, high and positive relationship between their perception of burnout. On the other hand, there is a significant, moderate and positive relationship between the perception of intention to leave and the perception of burnout. The perception of burnout of the participants significantly predicts their perception of job stress. In this study, the effect of burnout on job stress and intention to leave among law enforcement officers was examined, and in future studies, the roles of different variables in the relationship between the variables of burnout, job stress and intention to leave can also be examined.