Yabancılaşma düzeyleri ve başa çıkma mekanizmalarının problemli sosyal medya kullanımı üzerindeki etkisinin incelenmesi
Examination of the impact of alienation levels and coping mechanisms on problematic social media use
- Tez No: 944548
- Danışmanlar: PROF. DR. ARİF HALDUN SOYGÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu araştırmanın amacı, yabancılaşma düzeyleri ve başa çıkma mekanizmalarının problemli sosyal medya kullanımı üzerindeki etkisinin incelenmesidir. Çalışmanın amacı doğrultusunda 425 katılımcı araştırmaya dahil edilmiştir. Katılımcılara sırasıyla araştırmacı tarafından hazırlanan sosyodemografik form; Sosyal Medya Bağımlılık Ölçeği, Başa Çıkma Tutumlarını Değerlendirme Ölçeği ve Yabancılaşma ölçekleri uygulanmıştır. Veriler Google Forms adlı çevrimiçi platform üzerinden toplanmıştır ve veri analizleri ise SPSS 27.0 paket programı kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Analizlerin sonucunda dağılımın normal olduğu gözlenmiş ve parametrik testlerin kullanılması uygun görülmüştür. Çalışmada problemli sosyal medya kullanımı, başa çıkma mekanizmaları ve yabancılaşma değişkenleri arasında anlamlı ilişkiler gözlenmiştir. Başa çıkma mekanizmaları problemli sosyal medya kullanımı üzerinde yordayıcı bir etkiye sahipken, yabancılaşmanın anlamlı düzeyde bir yordayıcı etkisi tespit edilememiştir. Ancak problemli sosyal medya kullanımı ve yabancılaşma alt boyutları arasında pozitif yönde anlamlı ilişkiler bulunmuştur. Ek olarak sosyal medyada geçirilen süre ile problemli sosyal medya kullanımı ve maladaptif başa çıkma mekanizmalarının ilişkisine bakılmış, değişkenler arasında pozitif yönlü ve anlamlı ilişkiler bulunmuştur. Araştırma değişkenleri ile sosyodemografik verilerin karşılaştırılmasında anlamlı ve önemli birçok farklılık görülmüştür. Araştırma kapsamında elde edilen bulgular kuramsal ve kavramsal çerçevede tartışılmıştır. Araştırmanın sonunda klinisyenlere, devlet kurumlarına ve araştırmacılara çeşitli önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effects of alienation levels and coping mechanisms on problematic social media use. A total of 425 participants were included in the study. Participants were administered a sociodemographic form prepared by the researcher, the Social Media Addiction Scale, the Coping Attitudes Assessment Scale, and the Alienation Scale, respectively. Data were collected via the online platform Google Forms, and data analyses were performed using the SPSS 27.0 software package. The analyses revealed that the distribution was normal, and the use of parametric tests was deemed appropriate. The study observed significant relationships between problematic social media use, coping mechanisms, and alienation variables. While coping mechanisms were found to have a predictive effect on problematic social media use, alienation did not demonstrate a significant predictive effect. However, positive and significant relationships were identified between problematic social media use and subdimensions of alienation. Additionally, the relationship between time spent on social media, problematic social media use, and maladaptive coping mechanisms was examined, revealing a positive and significant correlation among the variables. Significant and important differences were observed when comparing the research variables with sociodemographic data. The findings obtained within the scope of the study were discussed within a theoretical and conceptual framework. At the conclusion of the research, various recommendations were made to clinicians, government institutions, and researchers.