Beden eğitimi ve spor öğretmenlerinin iletişim becerilerinin ortaokul öğrencilerinin beden eğitimi dersine katılım motivasyonlarına etkisi
The effect of physical education and sports teachers' communication skills on the motivation of secondary school students to participate in physical education classes
- Tez No: 944549
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TAYFUN ŞİRİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Spor Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu tez çalışmasında Bursa ili İnegöl ilçesinde, beden eğitimi ve spor öğretmenlerinin iletişim becerilerinin ortaokul öğrencilerinin beden eğitimi dersine katılım motivasyonlarına etkisi araştırılmıştır. Araştırmada kullanılan anket soruları Bursa ili İnegöl ilçesinde yer alan 3 okulda 2024 eğitim öğretim bahar döneminde 6, 7 ve 8'inci sınıflara uygulanmıştır. G-Power programı ile örnek büyüklüğü 287 olarak belirlenmiştir. Anket formunda ilk bölümünde öğrencilerin demografik özelliklerine ait 7 adet soru yer almaktadır. İkinci bölümünde ise iki farklı ölçek kullanılmıştır. Bunlar sırasıyla 18 ve 13 maddeden oluşan 5 Likert tipinde“Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenleri İletişim Becerileri”ve“Beden Eğitimi Dersine Katılım Motivasyonu”ölçekleridir. Öncelikle demografik verilere ait frekans tabloları elde edilmiştir. Daha sonra anket çalışmasında yer alan 7 adet demografik soruya ki-kare testi uygulanmıştır. Her iki ölçekte sorulan sorularda belirlenmiş cevaplardan hangisinin daha etkili olduğunu belirlemek için faktör analizi yapılmıştır. Ankette belirtilmiş ölçek maddeleri için demografik bilgiler arasında fark olup olmadığı ise Mann-Whitney U ve Krusukal-Wallis analizleri ile test edilmiştir. Belirtilen bütün analizler ''SPSS 26.0“ istatistik paket programında yapılmıştır.Ki-kare analizi sonucunda öğrenci cinsiyetinin sınıflara göre, okul dışı spor yapma durumunun ise cinsiyete göre değiştiği belirlenmiştir. Faktör analizinde ise her iki ölçekte de 1. cevabın (kesinlikle katılmıyorum; hiç katılmıyorum) en yüksek faktör yüküne sahip olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Demografik verilerde her iki ölçekte de belirlenmiş sorulara verilen cevaplar katılımcı cinsiyetine göre değişkenlik gösterdiği bildirmiştir. Mann-Whitney U ve Kruskal-Wallis testleri ile de verilen cevaplar düzeyinde ”Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenleri İletişim Becerileri“ ölçeğinde sırasıyla belirlenmiş 1, 5, 8, 10, 13 ve 15. maddelerindeki sorular (Soru1=Beden eğitimi öğretmenim ile iletişim kurarken düşüncelerimi ifade etmekten çekinmem, Soru5= Beden eğitimi öğretmenim duygu ve düşüncelerimizi anlar, Soru8=Beden eğitimi öğretmenimin ismimle hitap etmesi hoşuma gidiyor, Soru10=Beden eğitimi öğretmenim herkese adil davranmıyor, Soru13=Beden eğitimi öğretmenim ile kalabalık sınıf ortamından dolayı iletişim kuramıyorum, Soru15=Beden eğitimi öğretmenimle olan iletişimimizi sınıf kuralları olumlu etkiliyor) ile, ”Beden Eğitimi Dersine Katılım Motivasyonu" ölçeğinde ise sırasıyla belirlenmiş 1, 2, 3, 4, 5, 11, 12, 7, 9 ve 10.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, the effect of communication skills of physical education and sports teachers on the motivation of middle school students to participate in physical education lessons was investigated in İnegöl district of Bursa province. The survey questions used in the study were applied to 6th, 7th and 8th grades in 3 schools located in İnegöl district of Bursa province in the spring semester of 2024. The sample size was determined as 287 with the G-Power program. The first part of the survey form included 7 questions regarding the demographic characteristics of the students. In the second part, two different scales were used. These are the 5-Likert type“Communication Skills of Physical Education and Sports Teachers”and“Motivation to Participate in Physical Education Lessons”scales consisting of 18 and 13 items, respectively. First, frequency tables of demographic data were obtained. Then, chi-square test was applied to the 7 demographic questions in the survey study. Factor analysis was performed to determine which of the answers determined in the questions asked in both scales was more effective. The differences between demographic information for the scale items specified in the survey were tested with Mann-Whitney U and Krusukal-Wallis analysis. All the specified analyses were performed in the ''SPSS 26.0'' statistical package program. As a result of the chi-square analysis, it was determined that student gender varied according to grades, and the status of doing sports outside of school varied according to gender. In the factor analysis, it was concluded that the 1st answer (strongly disagree; completely disagree) had the highest factor load in both scales. It was reported that the answers given to the questions specified in both scales in demographic data varied according to the gender of the participant. The questions in the items 1, 5, 8, 10, 13 and 15 determined in the“Communication Skills of Physical Education and Sports Teachers”scale, respectively, at the level of the answers given with Mann-Whitney U and Kruskal-Wallis tests (Question1=I do not hesitate to express my thoughts when communicating with my physical education teacher, Question5= My physical education teacher understands my feelings and thoughts, Question8=I like it when my physical education teacher addresses me by my name, Question10=My physical education teacher does not treat everyone fairly, Question13=I cannot communicate with my physical education teacher because of the crowded classroom environment, Question15=Classroom rules positively affect my communication with my physical education teacher), and the questions in the items 1, 2, 3, 4, 5, 11, 12, 7, 9 and 10 determined in the“Motivation to Participate in Physical Education Class”scale, respectively (Question1=Participating in physical education class gives me pleasure, Question2=Participating in physical education class entertains me, Question 3=I feel happy when I attend physical education class, Question 4=I like attending physical education class, Question 5=I like to show my athletic abilities to those around me, Question 7=Physical education class helps me have ideal body measurements, Question 9=Physical education class strengthens my communication with my friends, Question 10=I am not sure that attending this class is beneficial for me, Question 11=I am not sure if spending time in physical education class is a good thing, Question 12=I attend this class, but I am not sure if it is worth the trouble) and it was determined that there was a very significant and meaningful difference between the genders of the students.