Emziren kadınlarda akılcı ilaç kullanımını destekleyecek farmasötik bakım hizmetinin geliştirilmesi
Development of pharmaceutical care services to support rational drug use in breastfeeding women
- Tez No: 944571
- Danışmanlar: PROF. DR. BETÜL OKUYAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Eczacılık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Eczacılık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Amaç: Bu çalışmada, serbest eczacıların emziren kadınlara yönelik akılcı ilaç kullanımını destekleyecek farmasötik bakım hizmetinin geliştirilmesi için emziren kadınların kendi kendine ilaç kullanım niyetlerini ve ilaç okuryazarlık düzeylerini ve ayrıca serbest eczacıların emziren kadınlara yönelik farmasötik bakım hizmetinin sunma davranışlarını değerlendirmek üzere üç ölçek geliştirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız iki basamaklı olarak tasarlanmıştır. İlk aşamada, Üsküdar ilçesindeki 45 aile sağlığı merkezine başvuran emziren kadınlar çalışmaya dahil edilmiştir. İkinci aşama ise Türkiye genelindeki serbest eczacıların katılımıyla yürütülmüştür. Çalışmamızda geliştirilen ölçekler test-tekrar test analizi, açıklayıcı faktör analizi (AFA) ve doğrulayıcı faktör analizi (DFA) yapılarak değerlendirilmiştir. Bulgular: Çalışmamızın ilk kısmına 378 emziren kadın katılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to develop three scales to evaluate breastfeeding women's intention to self-medicate and medication literacy levels, as well as community pharmacists' behaviours in providing pharmaceutical care services for breastfeeding women, in order to develop pharmaceutical care services that support rational drug use in breastfeeding women. Materials and Methods: Our study was designed in two stages. In the first stage, breastfeeding women who visited 45 family health centers in the Üsküdar district were included in the study. The second stage was conducted with the participation of community pharmacists from Türkiye. The scales developed within the scope of our study were evaluated using test-retest reliability analysis, exploratory factor analysis (EFA), and confirmatory factor analysis (CFA). Results: A total of 378 breastfeeding women participated in the first stage of our study.