Mert Arık ve Şermin Yaşar'ın çocuk kitaplarının söz varlığı bağlamında karşılaştırmalı incelemesi
Comparative study of Mert Arık and Şermin Yaşar's children's books in the context of vocabulary
- Tez No: 882351
- Danışmanlar: PROF. DR. İHSAN SEYİT ERTEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 197
Özet
Çocukların okuması için tercih edilen çocuk kitaplarının söz varlığı bakımından zengin olması beklenir. Bu çalışmanın temel amacı Mert Arık ve Şermin Yaşar'ın çocuk kitaplarındaki söz varlığı unsurlarını tespit etmek ve adı geçen iki yazarın eserlerini kullandığı söz varlığı unsurları bağlamında karşılaştırma yapmaktır. Bu amaçla çalışma nitel bir yöntem olan tarama türünde desenlenmiştir. Mert Arık'ın Benim Zürafam Uçabilir, Uzaya Giden Tren, Çantamdan Fil Çıktı, Ayvayı Yedik Müzesi, Dinozorumun Saklandığı Yer ve Bu Kadar Tantana Yeter kitapları ile Şermin Yaşar'ın Dedemin Bakkalı, Dedemin Bakkalı Çırak, Babaannem Geri Döndü, Lo, Cingo, Oh Ne Âlâ Memleket ve Abartma Tozu kitaplarındaki söz varlığı unsurlarının kullanımını çeşitlilik ve frekans değerlerine göre incelenmiştir. Şermin Yaşar'ın ve Mert Arık'ın incelenen çocuk kitaplarına bakıldığında; Şermin Yaşar'ın incelenen çocuk kitaplarında 1856 farklı 12333 söz varlığı unsuru, Mert Arık'ın incelenen çocuk kitaplarında 712 farklı 3313 söz varlığı unsuru kullanıldığı tespit edilmiştir. Araştırma sonucu göz önünde bulundurulduğunda Şermin Yaşar tarafından söz varlığı unsurlarının Mert Arık'a göre daha çeşitli ve sıklık bakımından oldukça fazla olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Yazarların incelenen eserlerinde sayfa sayısında ve toplam kelime sayısında büyük fark olduğu için eserlerde bulunan söz varlığı unsurlarının karşılaştırması oransal olarak da yapılmıştır. Şermin Yaşar'ın kitaplarında atasözleri (0,001), Mert Arık'ın kitaplarında bulunan (0,0001) atasözlerine göre daha fazla yer almıştır. Şermin Yaşar'ın kitaplarında deyimler (0,018), Mert Arık'ın kitaplarında bulunan deyimlere (0,014) göre daha fazla bulunmaktadır. Mert Arık'ın kitaplarında bulunan ikilemeler (0,012), Şermin Yaşar'ın kitaplarında bulunan ikilemelerden (0,010) daha fazla kullanılmıştır. Şermin Yaşar'ın kitaplarında bulunan kalıp sözler (0,006), Mert Arık'ın kitaplarında bulunan kalıp sözlerden (0,003) daha fazla yer almıştır. Mert Arık'ın kitaplarında yer alan terimler (0,141), Şermin Yaşar'ın kitaplarında bulunan terimlerden (0,084) daha fazla oranla yer almıştır. Mert Arık'ın kitaplarında özel adlar (0,030), Şermin Yaşar'ın kitaplarında yer alan özel adlardan (0,018) daha fazla yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Children's books preferred for children to read are expected to be rich in vocabulary.The main purpose of this study is to identify the vocabulary elements in Mert Arık and Şermin Yaşar's children's boks and the aim is to make a comparison in the context of the vocabulary elements used by the two mentioned authors. For this purpose, the study was designed as a survey type, which is a qualitative method. Mert Arık's books Benim Zürafam Uçabilir, Uzaya Giden Tren, Çantamdan Fil Çıktı, Ayvayı Yedik Müzesi, Dinozorumun Saklandığı Yer ve Bu Kadar Tantana Yeter and Şermin Yaşar's books Dedemin Bakkalı, Dedemin Bakkalı Çırak, Babaannem Geri Döndü, Lo, Cingo, Oh Ne Âlâ Memleket ve Abartma Tozu The use of vocabulary elements in the books was examined according to their diversity and frequency values. Looking at the children's books examined by Şermin Yaşar and Mert Arık; there are 1856 different 12333 vocabulary elements in Şermin Yaşar's children's books examined, it was determined that 712 different 3313 vocabulary elements were used in Mert Arık's children's books examined.Considering the results of the research, it was concluded that Şermin Yaşar's idioms were more diverse and more frequent than Mert Arık's. Since there is a big difference in the number of pages and total number of words in the examined works of the authors, the comparison of the vocabulary elements in the works was also made proportionally. There are more proverbs in Şermin Yaşar's books (0.001) than the proverbs in Mert Arık's books (0.0001). In Şermin Yaşar's books, idioms (0.018) are used more than idioms (0.014) in Mert Arik's books. Reduplications (0.012) are used more than reduplications (0.010) in Şermin Yaşar's books. Formulaic words (0.006) are used more than formulaic words (0.003) in Mert Arik's books. Terms (0.141) are used more than terms (0.084) in Mert Arik's books. Proper nouns (0.030) are used more than proper nouns (0.018) in Mert Arik's books