Oryantiring eğitim programının 60-72 aylık çocukların çalışma belleği, problem çözme ve bilişsel esneklik becerilerinin gelişimine etkisinin incelenmesi
The effect of orienteering training program on the development of working memory, problem solving and cognitive flexibility skills of 60-72 months old children
- Tez No: 944633
- Danışmanlar: PROF. DR. BELMA TUĞRUL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 312
Özet
Oryantiring katılımcıların bir mekânda harita ve pusula kullanarak farklı kontrol noktalarını bulmaya çalıştıkları, beden ve zihin koordinasyonunu sağlayan fiziksel bir aktivitedir. Oryantiring tüm yaş gruplarında eğitsel bir yöntem olarak kullanılabilir. Çalışmalarda oryantiringin birçok gelişim alanına ve birçok becerinin gelişimine olumlu etkileri görülmekle birlikte bu araştırmada, okul öncesi dönemdeki çocukların çalışma belleği, problem çözme ve bilişsel esneklik becerilerinin gelişimi üzerindeki etkisi incelenmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu 2023-2024 bahar döneminde Tekirdağ ili Süleymanpaşa ilçesinde Millî Eğitim Bakanlığı'na bağlı benzer sosyoekonomik düzeydeki iki bağımsız anaokulunda eğitim alan 60-72 aylık 50 çocuk oluşturmaktadır. Oryantiring Eğitim Programı 10 hafta boyunca ve haftada iki gün olacak şekilde toplam 20 oturumdan oluşmaktadır. Araştırmada karma araştırma desenlerinden sıralı açıklayıcı desen kullanılmıştır. Nicel basamağında ön test-son test kontrol gruplu yarı deneysel desen, nitel basamağında durum çalışması kullanılmıştır. Veri toplama araçları olarak nicel aşamada, uygulanan Oryantiring Eğitim Programı öncesinde ve sonrasında çocuklarında gözlemledikleri oryantiring, çalışma belleği, problem çözme ve bilişsel esneklik becerilerine yönelik olarak ebeveynlerin doldurduğu Kontrol Listesi, çocukların çalışma belleği performansını değerlendirmek amacıyla Çalışma Belleği Ölçeği, problem çözme becerilerini değerlendirmek amacıyla Problem Çözme Becerileri Ölçeği, bilişsel esneklik becerilerini değerlendirmek amacıyla Nesne Seçiminde Esneklik Görevi kullanılmıştır. Nitel aşamada ise ebeveynlerin çocuklarıyla birlikte katılım sağladıkları Oryantiring Eğitim Programı'na ilişkin görüşlerinin ele alındığı Ebeveyn Görüşme Formu kullanılmıştır. Bunun dışında her oturum sonrası o günkü etkinliklerin içeriği ve etkinlikler hakkındaki duygu ve düşüncelerini ifade edebilmeleri amacıyla çocuklara resimler çizdirilmiştir. Hem çocuklara hem de ebeveynlere uygulanan veri toplama araçlarından elde edilen bulgular okul öncesi dönemdeki çocuklar için uygulanan Oryantiring Eğitim Programı'nın çalışma belleği, problem çözme ve bilişsel esneklik becerilerinin gelişimini desteklediğini göstermiştir. Çocuklara uygulanan Çalışma Belleği, Problem Çözme Becerileri Ölçeği ve Nesne Seçiminde Esneklik Görevi sonuçları analiz edildiğinde tüm veri toplama araçlarında gruplar arası son test puanlarının deney grubu lehine yüksek olduğu görülmüştür. Bu doğrultuda araştırma sonunda oryantiring uygulamalarının çocukların çalışma belleği, problem çözme ve bilişsel esneklik becerilerinin gelişimine katkı sağlayan etkili uygulamalar olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Orienteering is a physical activity in which participants try to find different control points by using a map and compass in a place, providing body and mind coordination. Orienteering can be used as an educational method in all age groups. Although studies have shown the positive effects of orienteering on many areas of development and the development of many skills, in this study, the effects of orienteering on the development of working memory, problem solving and cognitive flexibility skills of preschool students were examined. The study group consisted of 50 children aged 60-72 months who attended two independent kindergartens with similar socioeconomic levels affiliated to the Ministry of National Education in Süleymanpaşa district of Tekirdağ province in the spring semester of 2023-2024. The orienteering training program consisted of a total of 20 sessions for 10 weeks and two days a week. In the study, sequential explanatory design, one of the mixed research designs, was used. Quasi-experimental design with pretest-posttest control group was used in the quantitative phase and case study was used in the qualitative phase. As data collection tools, in the quantitative stage, the Control List filled out by the parents regarding the orienteering, working memory, problem solving and cognitive flexibility skills they observed in their children before and after the orienteering training program, the Working Memory Scale was used to evaluate the children's working memory performance, the Problem Solving Skills Scale was used to evaluate their problem solving skills, and the Flexible Item Selection Task was used to evaluate their abstraction and cognitive flexibility skills. In the qualitative phase, the Parent Interview Form was used to discuss the views of parents on the orienteering training program they participated in with their children. The findings obtained from the data collection tools applied to both children and parents showed that the Orienteering Training Program for preschool children supported the development of working memory, problem solving and cognitive flexibility skills. When the results of the Working Memory, Problem Solving Skills Scale and Flexible Item Selection Task administered to the children were analyzed, it was seen that the post-test scores between the groups in all data collection tools were higher in favor of the experimental group. In this direction, it can be said that orienteering practices are effective practices that contribute to the development of children's working memory, problem solving and cognitive flexibility skills.