İspanya Devleti'nin anayasal düzeni
The Constitutional order of Spain
- Tez No: 94473
- Danışmanlar: DOÇ.DR. HİKMET ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
u ÖZET Bu çalışma, İspanya Devleti'nin anayasal düzenini, temel kurumlarını ve işleyiş kurallarım konu almaktadır. İlk bölümde, bir konsensüs ürünü olan İspanya Anayasasının temel ilkeleri ve bu ilkeler çerçevesinde oluşturulan kurumlar ele alınmaktadır. Bu bölümde, İspanya'nın bugünkü anayasal düzeninin gelişimi konusunda bilgi verilmekte, özellikle Franco dönemi sonrası demokrasiye geçiş sürecinden ve 1978 Anayasasından sonra oluşturulan ve günümüze kadar gelen şimdiki anayasal düzeni mercek altına alınmaktadır. İkinci Bölüm, güçler ayrılığı ilkesi çerçevesi nde yasama işlevine ve bu işlevin yürütücüsü olan İspanya Meclisi Cortes Generates' e ayrılmıştır. Meclisin mevcut anayasaya göre oluşumu, yapısı ve yetkileri ile yerel düzeydeki meclislerle ilişkisi gibi konular bu kapsamdadır. Üçüncü bölümde ise başta İspanya'ya özgü bir kuru m olarak kraliyet ile merkezi hükümet ve merkezi yönetim konuları ele alınmaktadır. Bu ülkedeki parlamenter demokratik rejimin bir parçası olarak kralın yetki ve sorumluluğu, kraliyet ile parlamento arasındaki ilişkiler, hükümetin oluşumu ve görev alam ile bakanlıklar ve özerk idari organlar çerçevesinde yürütme erki anlatılmaktadır. İzleyen bölüm, İspanya' mn bugünkü anayasal düzenini öncekilerden ayıran en önemli değişikli konularından olan özerklik statüsü ne ve bu yeni düzende güçlendirilmiş olan yerel yönetimlere ilişkindir. Özellikle geçmişten gelen özerklik taleplerinin büyük ölçüde karşılanması anlamını taşıyan düzenlemelerin nasıl yapıldığı, yerel yönetimlerle merkezi yönetim arasındaki ilişkinin niteliği ve Avrupa Birliği çerçevesinde yapılan düzenlemelerde bu bölümde anlatılmaktadır. Beşinci ve son Bölüm, yargı erkine ve onun İspanya'ya yapılanma biçimine ve kurumların ayrılmıştır. Bu bölümde ulusal ve yerel düzeyde yargı erkinin örgütlenmesi ile çeşitli yargı kurumlan arasındaki ilişki ele alınmaktadır. 1978 anayasası sonrası adalet sisteminde yapılan düzenlemelerle, merkezi yönetim ile özerk ve yerel yönetimlerdeki yargı kurumlan arasındaki ilişki ve bu ülkeye özgü mahkemeler de bu bölümde ele alınan konular arasındadır. Sonuç yazısı ile İspanya'nın günümüzdeki anayasal düzeninin ve bu ülkede bir süreç içinde istikrarlı bir demokratik sistemin kurulmuş olmasının değerlendirilmesine ayrılmıştır.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT This study includes issues related to constitutional system of Spain, its fundemantal establishment and pro cessina rules, In the first chapter basic principles of the Spanish Constitution, which is a result of consensus and the establishments formed wihhin the circles of these principles are studied. In this chapter, information is presented about the development of the present constitutional system of Spain, Especially the present constitution which was formed after post Franco period democracy trasitting process and which has survived up todate, is focused. The second chapter is about the legilation function within the frame of seperation of powers principle and the Spanish Assembly“Cortes Generales”, which is excuter of this function. Formation, structure and authorities of the assembly according to the present constitution and its relationships with the local councils are also in this chapter. In, the third chapter, issves related to the royalty which is Spanish characteristic, central goverment and central administrations are studied. As part of the parliamentarian democratic regime in this cöunntry, the King's authorities and commitment relationships between the parliament and the King, formation of the goverment and its post field. And excuting forces in regard to autonomous administrative organs are mentioned. The following chapter is about the autonomy status which have been strengthened by the present constitution it is also about how the arrangements which met most of the demands for autonomy werw made, characretistics of the relationships between th local and central administrations and arrangement made regarding European Union. The fifth and last chapter is about juristiction forces and its organizational made in juridicial system after the 1978 Constitution, relationnsship between the juridicial establishments in central, autonomous and lacal administrations and also courts which are specific for this country are among the topick mentioned in this chapter. The result is about evaluation of the present constitutional system in Spain and establishing a stable democratic system in this process.