İnsan omurgasının plastik bir değer olarak seramik sanatında yorumlanması
Interpretation of the human spine as a plastic value in ceramic art
  1. Tez No: 944769
  2. Yazar: SELENAY TAŞPINAR
  3. Danışmanlar: PROF. DENİZ ONUR ERMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Seramik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu tez çalışması, omurganın insan bedenindeki yeri, görsel niteliği ve omurgalı canlılardaki anatomik çeşitliliği üzerinden kapsamlı bir inceleme sunmaktadır. Omurganın biyolojik ve metaforik özellikleri ele alınarak, sanatla kurduğu ilişki disiplinlerarası bir bakış açısıyla değerlendirilmiştir. Omurganın hem biyolojik hem de metaforik anlamları sözlü, yazılı ve performansa dayalı plastik sanatlarda araştırılmış ve örneklendirilmiştir. Bu bağlamda, nitel araştırma yöntemleri kullanılarak edebiyat, tıp ve sanat alanlarındaki görsel ve yazılı kaynaklar taranmış; çeşitli canlıların omurga yapıları gözlemlenmiş, ilgili müzeler incelenmiş, omurga anatomisine dair tıp ve sanat kitaplarında yapılan incelemelerle veri toplanmıştır. Seramik sanatı özelinde ise farklı coğrafyalardan sanatçıların omurga formuna yaklaşımları analiz edilmiştir. Seramik uygulamalar kapsamında omurganın yalnızca fiziksel özellikleri değil, aynı zamanda taşıdığı metaforik anlamlar da ele alınmış ve bu yaklaşım çalışmanın temel çıkış noktalarından birini oluşturmuştur. Omurganın insan bedenindeki yaşamsal işlevi, duruşu belirleyen yapısal rolü ve merkezi konumu, kişisel sanatsal uygulamalarda referans noktası olarak değerlendirilmiştir. Disiplinlerarası pek çok sanatçının omurga formuna yönelik üretimleri, bu yapının barındırdığı anlam zenginliğini desteklemektedir. Elde edilen bilgiler ışığında, omurgadan ilhamla özgün seramik uygulamalar yapılmıştır. Canlılardaki omurga yapısı yerinde gözlemlerle detaylı biçimde incelenmiş; elde edilen veriler, seramik formların üretim sürecine doğrudan katkı sağlamıştır. Omurganın yapısal çeşitliliği ve biçimsel karakteri, estetik ve kavramsal düzeyde seramik uygulamalara yansıtılmıştır. Literatüre görsel katkı sunmayı amaçlayan bu çalışma kapsamında, omurgaya dair kavramsal içerikler soyutlanarak tasarlanmış ve bu soyutlamalar seramik formlara dönüştürülmüştür.
Özet (Çeviri)
This art study report provides a comprehensive examination of the spine's place in the human body, its visual qualities, and its anatomical diversity in vertebrates. By addressing the biological and metaphorical characteristics of the spine, its relationship with art has been evaluated from an interdisciplinary perspective. Both the biological and metaphorical meanings of the spine have been researched and exemplified in verbal, written, and performance-based plastic arts. In this context, visual and written sources in the fields of literature, medicine, and art were scanned using qualitative research methods; the spinal structures of various living beings were observed, relevant museums were examined, and data was collected from studies on spinal anatomy in medical and art books. In the field of ceramic art, the approaches of artists from different geographical regions to the spinal form were analyzed. Within the scope of ceramic applications, not only the physical characteristics of the spine but also its metaphorical meanings were addressed, and this approach formed one of the fundamental starting points of the study. The vital function of the spine in the human body, its structural role in determining posture, and its central position were evaluated as reference points in personal artistic applications. The productions of many interdisciplinary artists on the spine form support the richness of meaning contained in this structure. Based on the information obtained, original ceramic applications were made inspired by the spine. The spine structure in living beings was examined in detail through on-site observations; the data obtained contributed directly to the production process of ceramic forms. The structural diversity and formal character of the spine have been reflected in ceramic applications at the aesthetic and conceptual levels. Within the scope of this study, which aims to contribute visually to the literature, conceptual contents related to the spine have been abstracted and designed, and these abstractions have been transformed into ceramic forms.