Samsun yöresinde yetiştirilen gökkuşağı alabalıklarında (Oncorhynchus mykiss) miksozoan parazit Tetracapsuloides bryosalmonae (Malacosporea) varlığının moleküler olarak araştırılması
Molecular investigation of the presence of myxozoan parasite Tetracapsuloides bryosalmonae (Malacosporea) in rainbow trout (Oncorhynchus mykiss) reared in the Samsun region
  1. Tez No: 944818
  2. Yazar: ONUR YÜKSEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖKMEN ZAFER PEKMEZCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Parazitoloji, Su Ürünleri, Veteriner Hekimliği, Parasitology, Aquatic Products, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Myxozoan'lar metazoan endoparazitlerin bir grubudur. Tetracapsuloides bryosalmonae (Canning et al., 1999) türü Malacosporea sınıfına ait bir myxozoan parazitidir ve salmonid balıklarında proliferatif böbrek hastalığına neden olmaktadır. Tetracapsuloides bryosalmonae Avrupa ve Kuzey Amerika'da çiftliklerde yetiştirilen ve yabani salmonidler için ciddi bir tehdit oluşturmaktadır. Türkiye'de salmonid balıklarda bu parazit türünün varlığı ile ilgili olarak herhangi bir bildirim bulunmamaktadır. Bu tez çalışmasında Samsun il sınırları içinde yer alan Derbent Baraj Göl'ünde yüzen ağ kafeslerde yetiştiriciliği yapılan gökkuşağı alabalıklarında (Oncorhynchus mykiss) T. bryosalmonae türünün varlığının ilk kez moleküler yöntemler ile araştırılması amaçlanmıştır. Araştırmada Temmuz 2024‒Şubat 2025 tarihleri arasında 150‒250 g ağırlığındaki toplam 150 adet gökkuşağı alabalığının (Oncorhynchus mykiss) nekropsi işlemleri yapılmıştır. Her bir alabalığın ön ve arka böbreklerinden doku parçaları alınmış ve DNA izolasyonları yapılmıştır. Böbreklerden izole edilen DNA örneklerinde T. bryosalmonae DNA'sının varlığı multipleks PZR tekniği ile taranmıştır. Sonuç olarak moleküler taraması yapılan 150 adet gökkuşağı alabalığında T. bryosalmonae DNA'sı tespit edilmemiştir. Bu araştırma Samsun ili Derbent Baraj Gölü'nde yetiştirilen gökkuşağı alabalıklarında T. bryosalmonae parazit türünün bulunmadığına dair ilk epidemiyolojik kanıtları sunmaktadır. Türkiye'nin farklı coğrafi bölgelerinde hem yetiştiriciliği yapılan salmonid türlerinde hem de doğal ortamlarında yaşayan vahşi salmonid türlerinde T. bryosalmonae'nin varlığı ile ilgili olarak daha kapsamlı moleküler tarama çalışmalarının yapılmalıdır.
Özet (Çeviri)
Myxozoans are a group of metazoan endoparasites. Tetracapsuloides bryosalmonae (Canning et al., 1999) is a myxozoan parasite of the class Malacosporea and causes proliferative kidney disease in salmonid fish. Tetracapsuloides bryosalmonae poses a serious threat to farmed and wild salmonids in Europe and North America. There are no reports on the presence of this parasite species in salmonids in Türkiye. In this thesis, it was aimed to investigate the presence of T. bryosalmonae species in rainbow trout (Oncorhynchus mykiss) farmed in floating net cages in Derbent Dam Lake located in Samsun province for the first time by molecular methods. In the study, a total of 150 rainbow trout (Oncorhynchus mykiss) weighing 150-250 g were necropsied between July 2024 and February 2025. Tissue samples were taken from the anterior and posterior kidneys of each trout and DNA isolations were performed. The presence of T. bryosalmonae DNA in the DNA samples isolated from the kidneys was screened by multiplex PCR technique. As a result, T. bryosalmonae DNA was not detected in 150 rainbow trout that were molecularly screened. This study provides the first epidemiological evidence that the T. bryosalmonae parasite species is not present in rainbow trout reared in Derbent Dam Lake in Samsun province. More comprehensive molecular screening studies should be conducted regarding the presence of T. bryosalmonae in both farmed and wild salmonid species living in their natural habitats in different geographical regions of Türkiye.