Kadınların estetik ameliyatı olma kararlarında sosyal medyada estetik işlem yaptırma algısı ve beden imajına etkisi
The effect of the perception of aesthetic procedure on social media and their body image on women's decisions to have aesthetic surgery
  1. Tez No: 944858
  2. Yazar: MELTEM BAYKAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FÜSUN TERZİOĞLU, DR. ÖĞR. ÜYESİ TUĞBA ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: KOCAELİ SAĞLIK VE TEKNOLOJİ ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu araştırma, sosyal medyanın insanların estetik işlem yaptırma algısını ve beden imajını nasıl etkilediğini incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırma, tanımlayıcı-ilişkisel bir yöntemle tasarlanmıştır. Araştırmanın evrenini özel bir hastane de Plastik Cerrahi ve Kulak Burun Boğaz doktorlarına bir yıl içerisinde başvuran ve estetik ameliyatı olan 283 kadın ve örneklem sayısını 163 kadın oluşturmaktadır. Veriler, Mart 2023 ve Temmuz 2023 tarihleri arasında“Sosyo-Demografik Özellikler Soru Formu”,“Sosyal Medyada Estetik İşlem Yaptırma Algısı Ölçeği”ve“Beden Algısı Ölçeği”ile toplanmıştır. Elde edilen bu veriler, bilgisayar ortamında IBM SPSS Statistics for Windows, Version 22.0 (SPSS INC., Chicago, IL, USA) istatistik programı ile değerlendirilmiştir. Verilerin analizinde katılımcıların tanımlayıcı özelliklerinin belirlenmesinde frekans ve yüzde analizlerinden, ölçeğin incelenmesinde ortalama ve standart sapma istatistikleri kullanılmıştır. Verilerin normal dağılım düzeylerini belirlemek için basıklık ve çarpıklık değerleri incelenmiştir. Ölçeklerden elde edilen verilerin arasındaki ilişki pearson korelasyon ve lineer regresyon analizleri ile incelenmiştir. Diğer analizler için bağımsız gruplar t-testi, tek yönlü varyans analizi (anova) ve post hoc (Tukey, LSD) analizleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research aims to examine how social media affects people's perception of having aesthetic procedures and their body image. The research was designed with a descriptive-relational method. The population of the research consists of 283 women who applied to Plastic Surgery and Ear, Nose and Throat doctors in a private hospital and had plastic surgery within a year, and the sample number is 163 women. The data was collected between March 2023 and July 2023 with the“Socio-Demographic Characteristics Questionnaire”,“Aesthetic Procedure Perception Scale on Social Media”and“Body Perception Scale”. These data obtained were evaluated on a computer with the IBM SPSS Statistics for Windows, Version 22.0 (SPSS INC., Chicago, IL, USA) statistical program. In the analysis of the data, frequency and percentage analyzes were used to determine the descriptive characteristics of the participants, and mean and standard deviation statistics were used to examine the scale. Kurtosis and skewness values were examined to determine the normal distribution levels of the data. The relationship between the data obtained from the scales was examined with Pearson correlation and linear regression analyses. For other analyses, independent groups t-test, one-way analysis of variance (ANOVA) and post hoc (Tukey, LSD) analyzes were used.