Türkiye'de önÇED uygulamasında karşılaşılan eksiklik
The Determination of deficiencies in the implementation preliminary environmental impact assessment put into force 1993 in Turkey
- Tez No: 94528
- Danışmanlar: PROF.DR. CAN HAMAMCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
VII-ÖZET Ülkemizde 1993 yılında başlayan Çevresel Etki Değerlendirmesinin -kısaca ÇED'in - önemli bir bölümünü teşkil eden önÇED'in uygulanmasında görülen eksiklik ve aksaklıkların tespit edilmesi gerekli olmuştur. Tez çalışmamın başında gerekli tespitleri yapabilmek için anket çalışmasını düşündüm, ancak bu uygulamanın başarısızlığını görerek vazgeçtim. Bunun yerine uygulamada yer alan kurum ve kuruluşların temsilcileriyle, Çevre İl Müdürlüğü elemanlarıyla yüzyüze görüşerek sorunların öğrenilmesinin daha kolay olacağını düşündüm. Yazılım düzenlemesi için öncelikle ÇED'in ortaya çıkışı, gelişimi ile diğer ülkelerde uygulanışı, olması gereken ideal ÇED ile ilgili yaklaşım ve görüşler ve son olarak ta ÇED'in ülkemizde uygulanması ile birlikte ortaya çıkan sorunların tespiti aşamalarım içermektedir. Tez süresince yapılan uygulama sonucunda ülkemizdeki ÇED konusunda sorunların başlıca altyapı, uzman eleman yetersizliği, veri yetersizliği,halkın katılımının projeye geç olduğu, alternatif yer ve projelerin ÇED raporları içinde yer almadığı vb. gibi sorunlar tespit edilmiştir. Tezin sonunda da bu sorunların çözümü için öneriler getirilmiştir. 100
Özet (Çeviri)
VIII-ABSTRACT The determination of deficiencies in the implementation Preliminary Environmental Impact Asessment which was put into force in our country recently and constitutes an important part of EIA has gained a great importance. At the beginning of the my thesis studies, I considered the questionnaire studies necessary for detections of deficiencies but I foresook, because I saw the failure of this method. Instead, I thought to learn the problems from the members of institutions, establishments and Provincial Environmental Directorate staff by face to face meetings taking part in the application of Preliminary Environmental Impact Assessment process. My thesis text format is in the order; beginning the historical development of EIA, then its application in some countries, then, the views and attitudes towards the ideal EIA that should be into force and finally the determination of the problems arising from the expansion of its scope and implementation. As a result of present EIA applications mainly, nonexistence of infrastructure, expert staff and data, delayed public participation, lacking of alternative projects and alternative site selections were determined. At the last part of this thesis evaluation of aforementioned problems and recommendations were produced. 101