Türkiye'de konut üretiminde kredinin işlevi
The Function of housing credits in Turkey
- Tez No: 94527
- Danışmanlar: PROF.DR. RUŞEN KELEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 227
Özet
ÖZET Türkiye' de kentleşme politikasının köktenci bir düzenleme gereksinimi vardır. Bütün Cumhuriyet Dönemi boyunca hükümetler, konut sektörüne destek olmaya çalışmışlardır, fakat bu yardımlar akçal kaynak yetersizliği nedeniyle genellikle sınırlı kalmışlardır. 1980 sonrasında, özellikle kooperatifler yoluyla gerçeklştirilen,“ Toplu Konut Uygulamaları ”bile, konut iyeliğinde büyük bir artışın gerçekleşmesine katkıda bulunmuş olmasına karşın, kurumsallaşmamış konut finansmanı dizgesi sorununa bir çözüm getirebilmekten çok uzaktır. Aslında, hükümetler, az sayıda kişiye kullandırılan kısıtlı kaynakların doğrudan yatırım harcamaları için kullandırma yerine bu fonları serbest piyasa koşullarında işlev görecek bir kurumsal dizgenin oluşturulmasında kullanmalıdırlar. Bu çalışmada konut sorunu finansman boyutu ele alınmış ve bu sorunları çözmekte kullanılan akçal araçlar değerlendirilmiştir. 213
Özet (Çeviri)
SUMMARY Housing policy in Türkiye, needs a radical modification. Throughout the Republician Period, governments have tried to make contributions to Housing Sector, but these contributions were, in general, limited owing to lack of financial resources. Even tough“mass housing practices”have contributed a great deal to house owning, especially through cooperatives, after 1980, these have been far away from introducing a parmanent solution to the problem of non-institutional housing finance system. In fact, instead of spending limited sources on direct investments have limited number of users, government should use these funds aim to form an institutional system will function under free market conditions. In this study, housing problem with the financial dimension is taken up and evaluated the tools aid to solving these matters. 214