Yoğun bakımda yatan 60 yaş ve üzeri hastaların GLIM ve m-NUTRIC skor ile nutrisyonel durumlarının karşılaştırılması ve bu iki skorun hastanede kalış ve mortalite üzerine etkisinindeğerlendirilmesi
Comparison of the nutritional status of patients over 60 years of ages in intensive care with GLIM and m-NUTRIC scores and evaluation of the effect of these two scores on hospital stay and mortality
  1. Tez No: 945397
  2. Yazar: TUĞÇE ACIYER DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL AKIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Geriatri, Geriatrics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
YOĞUN BAKIMDA YATAN 60 YAŞ VE ÜZERİ HASTALARIN GLIM VE m- NUTRIC SKOR İLE NUTRİSYONEL DURUMLARININ KARŞILAŞTIRILMASI VE BU İKİ SKORUN HASTANEDE KALIŞ VE MORTALİTE ÜZERİNE ETKİSİNİN DEĞERLENDİRİLMESİ ÖZET Yoğun bakım hastalarında henüz ideal bir malnütrisyon risk tarama aracı bulunmamaktadır. Bu çalışmada kritik hastalarda m-NUTRIC skorları ve GLIM kriterleri ile malnütrisyonun taranması ve yüksek riskli hastalarda malnütrisyon ile mortalite arasında ilişkinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışmaya 01.04.2024-01.10.2024 tarihleri arasında Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi, İç Hastalıkları YBÜ' de 72 saatten uzun yatan, 60 yaş üstü 250 hasta dahil edilmiştir. Hastaların %54,8'i erkek olup ortanca yaşı 71(IQR:65-77) idi. m-NUTRIC skoruna göre 161 (%64,4) hasta malnütrisyon açısından yüksek riskli bulunmuştur. GLIM kriterlerine göre ise 170 (%68) hastada malnütrisyon saptanmıştır. Çalışmamızda m-NUTRIC skor ve GLIM kriterlerine hastaların yoğun bakıma yatışının ilk 24 saat içinde bakıldı ve m-NUTRIC-1, GLIM-1 olarak kaydedildi. Hastaların yoğun bakım takiplerinde 24 saatten sonra ikinci hesaplama yapılarak m-NUTRIC-2 ve GLIM-2 olarak kaydedildi. Hastanın yoğun bakımda yatışının son değerleri üzerinden m-NUTRIC-3 ve GLIM-3 oluşturuldu.
Özet (Çeviri)
COMPARISON OF THE NUTRITIONAL STATUS OF PATIENTS OVER 60 YEARS OF AGES IN INTENSIVE CARE WITH GLIM AND m-NUTRIC SCORES AND EVALUATION OF THE EFFECT OF THESE TWO SCORES ON HOSPITAL STAY AND MORTALITY ABSTRACT There is not yet an ideal malnutrition risk screening tool in intensive care unit patients. In this study, we aimed to screen malnutrition in critically ill patients with m-NUTRIC scores and GLIM criteria and to determine the relationship between malnutrition and mortality in high-risk patients. Between 01.04.2024-01.10.2024, 250 patients over 60 years of age who were hospitalised in the Internal Medicine ICU of Erciyes University Medical Faculty Hospital for more than 72 hours were included in the study. 54.8% of the patients were male and the median age was 71 (IQR: 65-77). According to m- NUTRIC score, 161 (64.4%) patients were found to be at high risk for malnutrition. According to GLIM criteria, malnutrition was found in 170 (68%) patients. In our study, m-NUTRIC score and GLIM criteria were examined within the first 24 hours of hospitalisation in the intensive care unit and m-NUTRIC-1 was recorded as GLIM-1. After 24 hours in the intensive care unit follow-up of the patients, a second calculation was made and recorded as m-NUTRIC-2 and GLIM-2. m-NUTRIC-3 and GLIM-3 were created based on the last values of the patient's intensive care unit stay.