Diskalkuli yaşayan ortaokul öğrencilerine yönelik mobil matematik oyunlarının toplama, çıkarma, çarpma ve bölme işlemi becerileri üzerine etkileri
The effects of mobile mathematics games on addition, subtraction, multiplication and division skills of middle school students with dyscalculia
- Tez No: 945415
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER FARUK ÇETİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 194
Özet
Bu çalışmada, mobil matematik oyunlarının diskalkuli yaşayan öğrencilerin toplama, çıkarma, çarpma ve bölme işlemi becerileri üzerindeki etkileri incelenmiştir. Bu doğrultuda çoklu süzgeç modeli baz alınarak 5 ve 6.sınıfa devam eden öğrenciler arasından diskalkuli yaşayan öğrenciler belirlenmiş ve çalışmada 5.sınıflardan 2 öğrenci 6.sınıflardan 4 öğrenci katılımcı olarak yer almıştır. Çalışmada mobil matematik oyunlarının diskalkuli yaşayan öğrencilerin dört işlem becerilerine etkisini bütüncül ve zengin bir çerçevede incelemek amacıyla nicel ve nitel araştırma yöntemlerinin birlikte kullanıldığı karma yöntem araştırma modeli kullanılmıştır. Çalışmada nicel veriler için tasarlanan mobil matematik oyunlarının diskalkuli yaşayan öğrencilerin dört işlem becerisine etkisini ölçmek amacıyla ön test – son testli tek denekli yarı deneysel desen seçilmiştir. Son testten iki ay sonra uygulamanın kalıcılığını ortaya çıkarmak amacıyla katılımcılara kalıcılık testide uygulanmıştır. Uygulama süreci ve uygulamanın öğrencilere yansımaları hakkında veri toplamak içinde öğrenci, veli ve öğretmenlerden yarı yapılandırılmış görüşme formlarıyla nitel veriler toplanmıştır. Çalışmada mobil matematik oyunlarıyla diskalkuli yaşayan öğrencilerin dört işlem becerilerinde gelişmeler yaşanmış ancak bölme işlemi becerilerindeki gelişmeler sınırlı kalmıştır. Bu gelişmelerin yanı sıra öğrencilerin cevaplama hızlarında da gelişmeler yaşanmıştır. Nitel bulgularda nicel bulguları destekler nitelikte olmuştur. Mobil matematik oyunlarıyla dört işlem öğretimi konusunda kalıcılık ise tam olarak sağlanamamıştır. Ayrıca çalışmada matematik öğretmenleri özel öğrenme güçlüğü hakkında kendilerini yetersiz hissettiklerini ifade etmişlerdir. Sonuç olarak çalışmada, mobil matematik oyunlarının diskalkuli yaşayan öğrencilere dört işlem öğretimi için etkili bir araç olduğu ayrıca bu yöntemle öğrencilerin eğlenerek öğrendiği ve motivasyonlarının arttığına ulaşılmıştır. Bu kapsamda elde edilen sonuçlardan yola çıkarak diskalkuli yaşayan öğrencilere yönelik mobil matematik oyunlarının kullanılması ayrıca bölme işlemiyle ilgili daha kapsamlı spesifik oyunların geliştirilmesi önerilerinde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of mobile mathematics games on the arithmetic operation skills (addition, subtraction, multiplication, and division) of students with dyscalculia were examined. Based on the multiple-gating model, students with dyscalculia were identified among those attending the 5th and 6th grades. Accordingly, two 5th-grade and four 6th-grade students participated in the study. To comprehensively and richly explore the effects of mobile mathematics games on the arithmetic skills of students with dyscalculia, a mixed-methods research design combining both quantitative and qualitative approaches was employed. For the quantitative component, a single-subject, pretest-posttest quasi-experimental design was used to measure the impact of the mobile mathematics games on students' arithmetic skills. Additionally, a retention test was administered two months after the posttest to evaluate the persistence of the intervention's effects. To collect data on the implementation process and its reflections on the students, semi-structured interview forms were used with students, parents, and teachers, providing qualitative data. The findings revealed that mobile mathematics games led to improvements in the arithmetic skills of students with dyscalculia; however, progress in division skills remained limited. Furthermore, improvements were observed in students' response times. The qualitative findings supported the quantitative results. Nevertheless, full retention of the instructional outcomes through mobile games was not achieved. Additionally, mathematics teachers expressed that they felt inadequate in terms of knowledge and skills related to specific learning disabilities. In conclusion, the study demonstrated that mobile mathematics games are an effective tool for teaching arithmetic operations to students with dyscalculia. These games were found to enhance students' motivation and engagement by making learning more enjoyable. Based on the findings, it is recommended that mobile mathematics games be utilized in interventions for students with dyscalculia, and that more targeted and comprehensive games specifically addressing division be developed.