Ankara'daki bazı veteriner kliniklerine getirilen kedilerin diz eklemi hastalıklarının cerrahi yönden retrospektif incelenmesi
Surgical retrospective examination of knee joint diseases of cats brought to some veterinary clinics in Ankara
- Tez No: 945494
- Danışmanlar: PROF. DR. KAMURAN PAMUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmada Ankara bölgesindeki bazı kliniklerdeki röntgen kayıtları incelenerek 2200 ortopedik vaka arasından sadece kedilerdeki diz eklemini ilgilendiren röntgen sayısı 400 olarak belirlenmiş ve incelenmiştir.95 röntgen görüntüsü net seçilemediğinden çalışmaya dahil edilememiştir. 1-15 yaş arası hastanın 305 röntgen görüntüsü üzerinden klinisyen hekimlerin de görüşleri alınarak 89 vaka belirlenebilmiştir. Toplam 89 vakanın %44,9'unu dişi, %55,1'ini ise erkek kediler oluşturmuştur. En sık rastlanan hastalıklar arasında yer alan patellar luksasyon (%53,1 erkek, %46,9 dişi) ve osteoartritis (%55 erkek, %45 dişi) her iki cinsiyette benzer oranlarda görülmüş, ancak erkeklerde hafif bir artış saptanmıştır. Özellikle distal femur kırıkları (%60 dişi), bağ doku kökenli tümörler, medial kollateral bağ ve patellar ligament kopmaları yalnızca dişilerde gözlemlenmiş; buna karşın patella kırığı, patella kökenli tümör, kondropati ve synovitis gibi bazı spesifik patolojiler yalnızca erkeklerde rapor edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, by examining the x-ray records of some clinics in the Ankara region, the number of x-rays concerning only the knee joint in cats was determined as 400 out of 2200 orthopedic cases and examined. 95 x-ray images could not be included in the study because they could not be clearly distinguished. 89 cases were determined by obtaining the opinions of clinicians from 305 x-ray images of patients between the ages of 1-15. 44.9% of the total 89 cases were female and 55.1% were male cats. Among the most common diseases, patellar luxation (53.1% male, 46.9% female) and osteoarthritis (55% male, 45% female) were seen at similar rates in both sexes, but a slight increase was detected in males. Especially distal femur fractures (60% female), connective tissue-derived tumors, medial collateral ligament and patellar ligament ruptures were observed only in females; however, some specific pathologies such as patellar fractures, patellar-derived tumors, chondropathy and synovitis were reported only in males.