Mesleki ve teknik anadolu liselerinde iş kazası ve meslek hastalıklarının önlenmesi için sesli işaret levhalarının uygulanabilirliği ve yararlarının araştırılması
The applicability and benefits of audible warning signs for preventing occupational accidents and diseases in vocational and technical anatolian high schools
- Tez No: 945498
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR ÖZGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Teknik Eğitim, Technical Education
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bingöl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerinde farklı eğitim alanları bulunmakta olup, bu okullar genellikle birden fazla binadan oluşmaktadır. Öğrencilere uygulamalı mesleki eğitimin verildiği atölyelerde çok çeşitli makine ve teçhizat kullanılmaktadır. Bu makine ve teçhizatın kullanımı ise çoğunlukla mekanik, elektriksel ve fiziksel tehlikeler içermektedir. Gerekli önlemler alınmadan ve güvenlik kurallarına uyulmadan yapılan çalışmalar, kullanıcıların bu tehlikeler nedeniyle iş kazaları veya meslek hastalıklarına maruz kalmasına yol açabilmektedir. Bu tür kazaların ve hastalıkların ortaya çıkmasında, makine ve teçhizatı kullanan kurum çalışanları ile öğrencilerin işaret levhalarına yeterli dikkati göstermemeleri önemli bir etken olarak öne çıkmaktadır. Bu tez çalışmasında, Bingöl'de bulunan bir Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nin atölyelerinde kullanılan makine ve teçhizatlara ilişkin işaret levhaları incelenmiştir. Bu levhalar dikkate alınmadan gerçekleştirilecek çalışmalar için Fine-Kinney yöntemi kullanılarak bir risk değerlendirmesi yapılmıştır. Çalışma kapsamında, mevcut klasik işaret levhalarının yerine kullanılmak üzere sesli işaret levhalarının tasarımı ve üretimi gerçekleştirilmiştir. Bu sesli levhalar, üzerlerine yerleştirilen sensörler aracılığıyla makine ve teçhizatı kullanacak kişilerin hareketlerini çalışma öncesinde algılayarak, gerekli uyarı ve ikazları sesli olarak iletmektedir. Klasik levhalar yerine sesli işaret levhalarının kullanımının riskler üzerindeki etkisi, yeniden yapılan risk değerlendirmesiyle ortaya konmuştur. Sesli levhalar, kullanıcıya çalışma öncesinde dikkat edilmesi gereken koruyucu donanımlar ve güvenlik kurallarıyla ilgili en kritik bilgileri aktardığı için, risk skorlarında kayda değer bir düşüş sağlanmıştır. Risklerin azaltılmasının yanı sıra, sesli işaret levhalarının kullanımı bireylerde bir otokontrol mekanizmasının gelişmesine de katkıda bulunacaktır.
Özet (Çeviri)
Vocational and Technical Anatolian High Schools have different education areas and usually more than one building. A wide variety of machinery and equipment are used in workshops where students receive practical vocational training. The use of this machinery and equipment often involves mechanical, electrical and physical hazards. As a result of the work carried out without taking the necessary precautions and following the rules, users may be exposed to occupational accidents or occupational diseases caused by these hazards. In the occurrence of occupational accidents and occupational diseases, the fact that the employees or students who use the machinery and equipment do not pay due attention to the signboards has an important share. This thesis examines the signboards associated with the machinery and equipment used in the workshops of a Vocational and Technical Anatolian High School located in Bingöl. A risk assessment was conducted for potential work activities performed without taking these signboards into account, utilizing the Fine-Kinney method. Within the scope of the study, conventional signboards were replaced with newly designed and manufactured audible signboards. These signboards are equipped with sensors that detect the movements of individuals approaching the machinery or equipment prior to operation, and they deliver the necessary warnings and alerts in audible form. To evaluate the effectiveness of this intervention, the risk assessment was repeated after the implementation of the audible signboards. The results demonstrated a significant decrease in risk scores, as the audible signboards successfully communicated essential safety instructions—such as the required protective equipment and safety rules—to users before starting their work. In addition to mitigating risks, the use of audible signboards is expected to foster the development of a self-monitoring mechanism among users, thereby promoting a more safety-conscious working environment.