Kolorektal cerrahi öncesi hastaların cerrahi korku düzeyinin ameliyat sonrası iyileşme kalitesi üzerine etkisi
The effect of preoperative surgical fear levels on postoperative recovery quality in patients undergoing colorectal surgery
- Tez No: 945579
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TUBA YILMAZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Kolorektal cerrahi iyileşme sürecinin zorluğu, olası komplikasyon ve mortalite riskleri nedeniyle hastalarda korkuya neden olabilen majör bir cerrahidir. Cerrahi korku, hastaların ilave anestetik ve analjezik kullanılmasına neden olarak morbiteyi, iyileşme süresini ve hastanede yatış süresini artırır. Bu araştırma, kolorektal cerrahi öncesi hastaların cerrahi korku düzeyinin ameliyat sonrası iyileşme kalitesi üzerine etkisini belirlemek amacıyla tanımlayıcı, kesitsel ve ilişki arayıcı tasarımda yürütülmüştür. Araştırmaya genel cerrahi kliniğinde Kasım 2024-Mart 2025 tarihleri arasında kolorektal cerrahi geçiren, araştırmaya katılma kriterlerini karşılayan ve gönüllü olan 130 hasta dâhil edilmiştir. Veriler,“Kişisel Bilgi Formu”,“Cerrahi Korku Ölçeği (CKÖ)”ve“İyileşme Kalitesi-40 Anketi (QoR-40)”kullanılarak toplanmıştır. Kolorektal cerrahi girişim uygulanacak hastalara ameliyattan önceki gün klinikte ''Hasta Tanıtım Formu'' ve ''Cerrahi Korku Ölçeği (CKÖ)'' uygulanmıştır.“İyileşme Kalitesi-40 Anketi (QoR-40)”ise cerrahiden sonra 1. ve 3. günde değerlendirilmiştir. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistiklerin yanı sıra bağımsız gruplarda t-testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA), korelasyon analizi ve lineer regresyon analizi kullanılmıştır. Hastaların yaş ortalaması 57,97±18,17 olup, %69,2'si erkek, hastanede yatış süresi 8,13±7,50 gündür. Hastaların kolorektal cerrahi öncesi cerrahi korku puan ortalaması 40,76 ± 19,64'tür. Kolorektal cerrahi sonrası iyileşme kalitesi puan ortalaması 1. gün 151,90±17,61 iken, 3.
Özet (Çeviri)
Colorectal surgery can cause fear in patients due to the magnitude of the operation, the difficulty of the recovery process, and the potential risk of complications and mortality. Surgical fear may lead to increased use of anesthetics and analgesics, thereby raising morbidity, prolonging recovery time, and extending the duration of hospital stay. This study was conducted using a descriptive, cross-sectional and correlational design to determine the effect of preoperative surgical fear levels on the postoperative quality of recovery in patients undergoing colorectal surgery. A total of 130 patients who underwent colorectal surgery in the general surgery clinic between November 2024 and March 2025, met the inclusion criteria, and volunteered to participate were included in the study. Data were collected using the“Personal Information Form,”the“Surgical Fear Questionnaire (SFQ),”and the“Quality of Recovery-40 Questionnaire (QoR-40).”The“Patient Introduction Form”and the“Surgical Fear Questionnaire”were administered to patients the day before surgery. The“Quality of Recovery-40 Questionnaire”was evaluated on the 1st and 3rd days after surgery. In addition to descriptive statistics, independent t-test, one-way analysis of variance (ANOVA), correlation analysis, and linear regression were used in the data analysis. The mean age of the patients was 57.97±18.17 years, 69.2% were male, and the average length of hospital stay was 8.13±7.50 days. The mean preoperative surgical fear score was 40.76 ± 19.64.