Yabancı dil öğretmenlerinin hizmet içinde eğitilmesi
In-service teacher training for foreign language teachers
- Tez No: 94560
- Danışmanlar: PROF.DR. ÖZCAN DEMİREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Education and Training, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
TEZİN OZETI Bu çalışmanın amacı, özel okullar için uygulanmakta olan hizmet içi eğitimdeki durumu belirlemek, hizmet içi eğitimin önemini ve kullanılan yöntemleri belirterek, daha başarılı ve yararlı bir hizmet içi eğitim için rehberlik etmektir. Birinci bölümde, çalışmanın amacı, önemi, çalışmada kullanılan yöntem, kavramsal çerçeve, varsayımlar, kapsam ve sınırlılıklardan bahsedilmiştir. İkinci bölümde, İngilizcenin ortaya çıkışı, yayılışı ve İngilizcenin yabancı dil olarak öğretilmesinin tarihsel incelemeleri yapılmıştır. Bu bölümde ayrıca, yabancı dilin çağdaş hedefleri ve yabancı dil öğretiminin eğitim sistemindeki yeri üzerinde durulmuştur. Üçüncü bölümde, yabancı dil öğretmeni yetiştirme konusu, yabancı dille eğitim veren özel okulların tarihçesi üzerinde durularak, İngilizce öğretimine ait tüm parametrelerden, sorun ve çözüm önerilerinden bahsedilmiştir. Dördüncü bölümde, hizmet içi eğitimin tanımı yapılarak, İngilizce öğretmenleri için önemi vurgulanmış, hizmet içi eğitimde ortaya çıkması olası olan sorunlar üzerinde durularak, İngilizce öğretmenleri için önerilen hizmet içi eğitim modelleri incelenmiştir. Beşinci bölümde, İngilizce öğretmenlerine ve formatörlere uygulanan anketlerin sonuçlan değerlendirilerek, bu konudaki görüşlere yer verilmiş, öğretmen ve formatörlerin eğitim çalışmalarının daha verimli olmasına ilişkin önerileri üzerinde durulmuştur. Son bölümde ise, konunun genel değerlendirmesi yapılarak, bir eğitim kursu modeli ve daha etkili bir hizmet içi eğitim için öneriler sunulmuştur. 101
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The study aims at finding out the current in-service teacher training situation for English teachers at private schools and providing the guideliness for a successful in- service teacher training curriculum in all aspects, emphasizing its importance and the methods used. It also includes a suggested model design of three weeks. In the first chapter, the aim of the study, its importance, the method used, the conceptual frame, the assumptions, the scope and the limitations are mentioned. In the second chapter, the history of English language and the teaching history of English as a foreign language is mentioned. It also includes the up-to-date aims of foreign language and the place of foreign language teaching in education system In the third chapter, how the teachers of English are trained at universities and the history of private schools in our country are emphasized. It also deals with the review of literature related to the parameters of English language teaching, problems and solutions. The fourth chapter gives a description of“in-service teacher training”and focuses on its importance for English language teachers. It also discusses some training models proposed for English language teachers, the limitations and problems likely to occur in the programme of in-service teacher training. In the fifth chapter, the questionnaires administered to both teacher trainers and English teachers are evaluated and their proposals to make in-service teacher training studies more effective, general opinions of English teachers and teacher trainers about the training courses and programmes are presented. In the last chapter, the study is summarised, some recommendations and an overall design for the in-service teacher training course is presented. 100