Borçlanarak gerçekleştirilen şirket ele geçirmeleri (Leveraged buyouts, LBO). Türkiye örneği
Leveraged buyouts: Turkish case
- Tez No: 94564
- Danışmanlar: PROF.DR. ÖZDEMİR AKMUT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
ÖZET Süelf Hasan, Borçlanarak Gerçekleştirilen Şirket Eleaecirmeleri (Leveraged Buyouts. LBO): Türk/ve Ömeöi. Doktora Tezi, Danışman: Prof.Dr. Özdemir Akmut, 170 s. Son yıllarda hızla ilerleyen küreselleşme süreci finansal piyasaların gelişimi ile ekonomik verimlilik arayışı sonucu ortaya çıkan şirket birleşmeleri, elegeçirmeleri ve bütünden ayırma işlemlerini de beraberinde getirmiştir. Borçlanarak Gerçekleştirilen Şirket Elegeçirmeleri, (Leveraged Buyouts, LBO), bir şirketin veya şirketin alt bölümlerinin bir grup yatırımcı tarafından yüksek tutarlarda kredi kullanarak satin alınmasıdır. Sabnalma işlemini gerçekleştirmek için sağlanacak finansman tezin araştırma konusunu oluşturur. Tezin ilk bölümünde geniş bir literatür taraması sonucunda, LBO işleminin gerçekleşme nedenleri, risk faktörleri ve değişik yöntemlerle karşılaştırılması istatistiksel verilerle desteklenerek incelenmiştir. Elde edilen bulguların birleştirilmesiyle kuramsal analiz tamamlanmıştır. İkinci bölümde LBO işleminin kısa, orta ve uzun vadedeki finansman yapısı incelenmiş, her aşamada kullanılan değişik finansalaraçların rolü hakkında bilgi verilmiştir. Para ve sermaye piyasalarının LBO işleminin gerçekleşmesi esnasındaki önemi üzerinde ülke karşılaştırmaları yapılarak durulmuştur. LBO işlemini bizzat gerçekleştiren veya aracılık rolü üstlenen yatırım bankalarının faaliyetleri incelenerek işleme olan katkıları değerlendirilmiştir. Üçüncü bölümde LBO işleminde önemli bir paya sahip olan Sermaye, Para ve Kredi Piyasalarının durumu ülkemiz koşullarında değerlendirilmiştir, istanbul Menkul Kıymetler Borsası'nda işlem gören şirketler üzerinde yapılan istatistiksel bir çalışma ile ülkemizde LBO işlemine tabi olabilecek aday sektörler belirlenmiştir. Konuya ilişkin bir diğer değerlendirme de mevcut hukuki altyapı çerçevesinde yapılmıştır. Son bölümde LBO işleminin ülkemiz ekonomik ve siyasi koşullan çerçevesinde ancak bazı şartların sağlanabilmesi koşuluyla gerçekleşebileceği önerilmiştir. Bu aşamada, özellikle konunun finansman yönü incelenerek sermaye, para ve kredi piyasaları konusunda değerlendirmeler yapılmış, girişimciliğin ve Özel Sermaye Yatırım Şirketleri'nin (Private Equity, PE) desteklenerek ülkemiz şartlarına uygun faaliyet göstermeleri konusunda tavsiyelerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Sue/, Hasan, Leveraged Buyouts, LBO: Turkish Case, Ph.D. Thesis, Advisor: Prof. Dr. Özdemir Akmut, 170 p. The search for managerial efficiency and better performance has led to an increased number of mergers and acquisitions. This thesis concentrates on Leveraged Buyouts (LBO); the purchase of a company or a part of it, with a significant amount of debt and very little or no equity capital. In the first part, an extensive literature survey has been undertaken to examine the reasoning behind and the risk factors associated with a LBO. Additionally, comparison with other methods has been made and supported through statistical evidence. Findings were used to shape the theoretical analysis of a LBO transaction. The second part deals with the financial structure of a LBO. Short, medium and long term financing, and the role of different financial instruments have been analyzed. The impact of money and capital markets has also been analyzed through a comparative country analysis. Besides, the role of the investment banks has been examined in order to evaluate their contribution.The third part studies the market conditions in Turkey, Potential sectors fora LBO transaction has been identified through a statistical study on İMKB quoted companies. The current legal and regulatory framework has also been evaluated. With the evidence provided; under the current economic, legal and regulatory environment in Turkey, LBOs could only take place on the fumishement of certain conditions. The final part proposes specific suggestions like, the promotion of entreprenuership and the establishment of Private Equity (PE) firms, to ease such transactions in Turkey. r-*T~*SV?rVl