Yaşar Kemal'in 'Kuşlar da Gitti' romanının metinsellik ölçütleri bağlamında çözümlenmesi
Analysing Yaşar Kemal's novel 'Kuşlar da Gitti' depending on the criteria of textuality
  1. Tez No: 945660
  2. Yazar: FATMA BAŞAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NESRİN GÜNAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 217
Özet
Dil biliminin alt dallarından biri olan metindilbilim, metinlerin bütüncül olarak incelenmesini sağlaması açısından önemli bir çalışma alanıdır. Metinlerin yazar ile ilişkisini anlamak, dilin anlam dünyasına yeni pencereler açmak, var olan sözcüklerin neden ve nasıl kullanıldığını anlamlandırmak metindilbiliminin amaçlarından birkaçıdır. Dil, sözlü ve yazılı biçimlerini ne amaçla kullanıldığı, okuyucuya hangi duyguları vermeye çalıştığı metindilbilim çalışmaları sayesinde cevaplanmaktadır. Metindilbilim, bu sorulara cevap ararken dilin insanlar açısından ne derece önemli olduğunu ortaya koyar. Bu çalışmada Yaşar Kemal'in“Kuşlar da Gitti”adlı romanın metinsellik ölçütleri bağlamında çözümlemesi yapılmıştır. Çalışmada beş bölüm yer almaktadır. İlk bölümde Yaşar Kemal'in hayatı ve eserlerinden bahsedilmiştir. İkinci bölümde metindilbilim hakkında bilgi verilmiştir. Üçüncü bölümde ise küçük yapı çözümlemesi olarak bağdaşıklık alt başlığı altında örneklerle açıklamalar yer almıştır. Dördüncü bölümde eserin büyük yapı çözümlemesi incelenmiştir. Bu başlık altında alt başlık olarak tutarlılık boyutuna yer verilmiştir. Son bölümde ise eserin üst yapı çözümlemesi olarak metin tonu tespiti yapılmıştır Bu çözümlemeler ile amaçlanan; metindilbilim yöntemleri ile metinlerin yorumlanabilmesini sağlamak ve tespit edilen sonuçlar vasıtasıyla metindilbilim alanına katkı sağlayabilmektir. Elde edilen sonuçların metin okuma ve inceleme hususunda katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Text linguistics, a subfield of linguistics, is a significant area of study as it enables the holistic analysis of texts. Among its aims are understanding the relationship between texts and their authors, opening new perspectives into the semantic world of language, and interpreting the reasons and methods behind the use of existing words. The purposes for which language is used in both spoken and written forms, as well as the emotions it aims to convey to the reader, are addressed through studies in text linguistics. In seeking answers to such questions, text linguistics reveals the essential role of language in human life. In this study, Yaşar Kemal's novella“Kuşlar da Gitti”is analyzed within the framework of the criteria of textuality. The study consists of five main sections. The first section provides an overview of Yaşar Kemal's life and literary works. The second section presents an introduction to the field of text linguistics. The third section offers a micro-level analysis, focusing specifically on cohesion, and includes illustrative examples. In the fourth section, the macro-level structure of the work is examined, with a particular emphasis on the dimension of coherence. The final chapter presents a superstructural analysis, in which the overall tone of the text is identified. The primary aim of these analyses is to enable the interpretation of texts through text linguistic methods and to contribute to the field by presenting concrete findings. It is believed that the results obtained will offer valuable insights for textual reading and analysis.