İlköğretim okullarında yönetim süreçlerinin işleyişine ilişkin olarak yöneticilerin ve öğretmenlerin görüşleri
Opinons of teachers and school administrators concerning the operation of managerial proceses in elemantary schools
  1. Tez No: 73677
  2. Yazar: AHMET ŞAKİR YAZICI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YÜKSEL KAVAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Eko. Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 200
Özet
ÖZET Bu araştırmada, ilköğretim okullarındaki yönetim süreçlerinin işleyişine ilişkin olarak yönetici ve öğretmen görüşlerinin ortaya konulması amaçlanmaktadır. Araştırmanın evreni; Şanlıurfa ili sınırları içinde kalan ilköğretim okullarının yöneticileri ve öğretmenleri; örneklemi ise Şanlıurfa il merkezindeki toplam 25 ilköğretim okulunun yöneticileri (90) ile bu okullardan seçilen 165 öğretmen ve seçilmiş 4 ilçedeki ilköğretim okulu yöneticilerinin (45) ve öğretmenlerinin (137) tamamından oluşmaktadır. Veriler yönetim süreçlerinin işleyişine ilişkin durumları ölçen iki ayrı anket (yönetici. ve öğretmenler için) yoluyla elde edilmiştir. Uygulanan anketler yedi yönetim sürecinin (karar, planlama, örgütleme, etki, koordinasyon, iletişim, değerlendirme) işleyişine ilişkin yönetici davranışlarını ölçen 28 maddeden meydana gelmiştir. Her bir süreç için 4 madde kullanılmıştır. Yöneticilere uygulanan anketlerin 89'u, (% 65.92) öğretmenlere uygulanan anketlerin ise 255'i (% 84.4) değerlendirmeye alınmıştır. Toplanan veriler, frekans ve yüzde dağılımları aracılığıyla çözümlenmiştir. Yönetici ve öğretmen görüşleri arasında anlamlı bir fark olup olmadığı“kay kare”testiyle 0.05 düzeyinde sulanmıştır. Bulgular şöyle özetlenebilir: Karar verme süreci ile ilgili olarak; Öğretmenler genelde yöneticilerin demokratik yönetimsel davranışlar göstermediklerini ifade ederken, yöneticilerin büyük bir bölümü bu tür davranışları gösterdiklerini ifade etmişlerdir. Karar verme süreci bir bütün olarak dikkate alındığında yöneticilerle öğretmenlerin görüşleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farkın olduğu görülmüştür. Planlama süreci ile ilgili olarak; Öğretmenlerin genelde yöneticilerinin okul faaliyetlerini plansız yürüttüklerini ve öğretmenlerin planlama sürecine katılamadıklarını ifade ederken, yöneticilerin büyük bir bölümü bu tür davranışları gösterdiklerini ifade etmişlerdir. Planlama süreci bir bütün olarak dikkate alındığında yöneticilerle öğretmenlerin görüşleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farkın olduğu görülmüştür. Örgütleme süreci ile ilgili olarak; Öğretmenlerin genelde yöneticilerinin yapıyı kurma davranışlarım göstermediklerini ifade ederken; yöneticilerin büyük bir bölümü bu tür davranışları gösterdiklerini ifade etmişlerdir. Örgütleme süreci bir bütün olarak dikkate alındığında yöneticilerle öğretmenlerin görüşleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farkın olduğu görülmüştür.11 Etki süreci ile ilgili olarak; Öğretmenler, genelde yönetici lerinin öğretmenleri yönlendiremediklerini ve güdüleyemediklerini ifade ederken, yöneticilerin büyük bir bölümü öğretmenleri yönlendirdiklerini ve güdülediklerini ifade ediyorlar. Etki süreci bir bütün olarak dikkate alındığında yöneticilerle öğretmenlerin görüşleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farkın olduğu görülmüştür. İletişim süreci ile ilgili olarak; Öğretmenler genelde yöneticilerin ilköğretim okullarında iletişim kısıtlılılığı yaratmadıklarını ifade ederken, yöneticilerin çoğunluğu iletişim kısıtlılığı yarattıklarını ifade ediyorlar. İletişim süreci, bir bütün olarak dikkate alındığında yöneticilerle öğretmenlerin görüşleri arasında anlamlı bir farkın olduğu görülmüştür. Koordinasyon süreci ile ilgili olarak; Öğretmenler genelde yöneticilerin öğretmenleri ortak planlı eylemlerden haberdar edemediklerini ifade ederken, yöneticilerin çoğunluğu bu eylemlerden öğretmenleri haberdar ettiklerini ifade ediyorlar. Koordinasyon süreci, bir bütün olarak dikkate alındığında yöneticilerle öğretmenlerin görüşleri arasında anlamlı bir farkın olduğu görülmüştür. Değerlendirme süreci ile ilgili olarak; öğretmenler genelde yöneticilerin gerekli düzeltmeyi ve geliştirmeyi sağlayamadıklarını ifade ederken, yöneticilerin büyük çoğunluğu gerekli düzeltmeyi ve geliştirmeyi sağladıklarını ifade ediyorlar. Değerlendirme süreci, bir bütün olarak dikkate alındığında yöneticilerle öğretmenlerin görüşleri arasında anlamlı bir farkın olduğu görülmüştür. Yönetim süreçlerinin işleyişine ilişkin olarak yönetici ve öğretmen görüşleri arasında anlamlı fark olması ilköğretim okullarının amaçlarına ulaşmasını güçleştirebileceği şeklinde yorumlanmaktadır. Bu nedenle okul yöneticiliğinin bir meslek olarak ele alınıp, bilimsel yöntemlere dayalı modellerle hizmet öncesinde hazırlanması ve iş başında geliştirilmesi sağlanmalıdır.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY The purpose of this study was to investigate the oplnons of school administrators and teachers warking in elementary schools, concerning the managerial processes. The population of the research comprised the teachers and school administrators working in elementary schools in Şanlıurfa province. The sample was consisted of 90 principals and vice principals, and randomly specified 165 teachers of all the 25 elementary schools in the central sub-province of Şanlıurfa; and 45 principals and vice-prinpipals and 135 teachers of 4 specified sub- provinces. The data were obtained through two separate questionnaires (one for teachers, and the other for administrators) assessing the cases in which the managerial processes (Decision making, Planning, Organization, Influence, Co-ordination, Communication and Evaluation) operate. The questionnaire includes 28 items (4 items for each process) assessing the managerial behaviours concerning the operation of managerial processes. Out of the questionnaires returned 89 (65-92 %) responded by administrators, and 255 (84-4 %) responded by teachers were taken into consideration. The data collected were analyzed by means of their frequencies and percentage distributions. X2 (Chi-square) statistic was used to test whether there are diffferences between the opinions of teaches and school administrators, (at « = 0.05 level of significance). The findings obtained from the analyses of the data were summarized as follows: Concerning the decision making process; teachers reported that their administrators, in general, did not show democratic managerial behaviours, while the majority of school administrator, identified themselves as, having such qualities in their beheviours. When decision making process is considered as a whole, it was observed that there was a statistically significant difference between the opinions of teachers and administrators. Concerning the planning process; teachers reported that their administrators, in general, executed the school activities coincidentally and teachers were not let involve in the planning process, while the majority of school administrators identified themselves as having such qualities in their behaviours. When the planning process is considered as a whole it was observed that there was astatisticalfy significant difference between the opinions of teachers and administrators.IV Concerning the process of organization; teachers reported that their administrators, in general, did not show the structuring behaviours, while the majority of the school administrators identified themselves as having such qualities in their behaviours. When the process of organization is considered as a whole it was observed that there was astatistically significant difference between the opinions of teachers and administrators. Concerning the process influence; teachers reported that their administrators, in general, were not able to oriantate and motivate the teachers, while the majority of the school administrators identified themselves as having such qualities in their behaviours. When the process of influence is considered as a whole, it was observed that there was astatistically significant difference between the opinions of teachers and administrators. Concerning the communication process; teachers reported that their administrators, in general, leaded to a limited communication availabilities in elemantary schools, while the majority of the school administrators reported that they did not lead to limited communication availabilities. When the communication process is considered as a whole, it was observed that there was astatistically significant difference between the opinions of teachers and administrators. Concerning the co-ordination process; teachers reported that their administrators, in general, were not able to inform the teachers about common planned activities, while the majority of the school administrators stated that they informed the teachers about these activities. When the co-ordination process is considered as a whole, it was observed that there was astatistically significant difference between the opinions of teachers and administrators. Concerning the evaluation process; teachers reported that their administrators, in general, were not able to provide the necessary corrections and improvements, while the majority of the school administrators reported that they provided the necessary corrections and improvements. When the evaluation process is considered as a whole, it was observed that there was astatistically significant difference between the opinions of teachers and administrators. The existance of statistically significant difference between the opinions of teachers and school administrators concerning the operation of the managerial processes, was interpreted to couse difficulties in reaching the aims of the elemantary schools. In accordance with the findings obtained from the data, it was recommended that school administration should be viewed as an occupational area, and should be prepared with pre-service training models based on scientific methods, and should be improved in in- service training.