Baby boomer, X, Y, Z ve Alfa kuşaklarının modaya olan etkisi ve moda anlayışları
The influence of baby boomer, generation X, Y, Z, and Alpha on fashion and their understanding of fashion
- Tez No: 952622
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EVRİM DEMİR ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Giyim Endüstrisi, Güzel Sanatlar, Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Clothing Industry, Fine Arts, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 239
Özet
Bu çalışma, farklı kuşakların modaya olan etkilerini ve bu etkilerin toplumsal, kültürel, ekonomik ve teknolojik dinamiklerle olan etkileşimini incelemektedir. Çalışma, moda tarihine dair önemli olgulara ve kuşaklar arası modanın gelişimine odaklanarak, her kuşağın kendine özgü estetik anlayışlarını ve bu anlayışların zamanla nasıl değiştiğini analiz etmektedir. Baby Boomer kuşağının geleneksel ve toplumsal dönüşümlere dayalı moda anlayışı ile X kuşağının alt kültürel etkileri ve sokak modasına katkıları ele alınmıştır. Y kuşağının, etik moda anlayışını benimsemekle birlikte, dijitalleşmenin hızla yayılması ve hızlı modanın küresel ölçekteki etkisiyle paralel olarak tüketim alışkanlıklarını yeniden şekillendirmesine, Z kuşağının bireysel moda anlayışı, dijitalleşmenin etkisiyle daha özgün ve kişisel bir hal alırken, aynı zamanda vintage modaya duyduğu ilgi, geçmişin estetik değerlerini yeniden yorumlaması, Alfa kuşağının, dijital ve sanal ortamların giderek daha fazla entegre olduğu bir dünyada moda trendlerini şekillendirme potansiyeli vurgulanmıştır. Bu çalışma, kuşaklar arası moda etkileşimlerinin ve moda ikonlarının ilham kaynağı olarak rollerinin, vintage moda, popüler kültür ve kültürel etkileşimler bağlamında incelenmesini sağlayarak, tasarımcılar için yeni perspektifler sunmaktadır. Ayrıca, kuşaklar arası etkileşimler, tasarımlara kültürel aktarım, dijitalleşmenin moda endüstrisine etkileri, sanal moda, online alışveriş ve sosyal medyanın moda trendlerindeki rolü de ele alınmıştır. Araştırma, üç ana yöntemle desteklenmiştir: tasarımcılarla yapılan mülakatlar, Y ve Z kuşaklarıyla gerçekleştirilen anket çalışmaları, yüz yüze röportajlar ve kuşakların kombinlerinin fotoğraf çekimleri ile desteklenen bu veriler, çalışmanın geçerliliğini artırmakta ve kuşaklar arası moda anlayışlarının dinamiklerini daha iyi anlamamıza yardımcı olmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the influence of different generations on fashion and explores their interaction with social, cultural, economic, and technological dynamics. Focusing on key phenomena in fashion history and the intergenerational development of style, the research analyzes each generation's unique aesthetic perception and how these have evolved over time. The Baby Boomer generation's fashion approach, shaped by tradition and societal shifts, is examined alongside Generation X's contributions to streetwear and subcultural influences. Generation Y is explored for its embrace of ethical fashion and redefined consumption habits amid digitalization and fast fashion's global impact. Generation Z's fashion sense, increasingly original and personal due to digitalization, is also noted for its reinterpretation of vintage aesthetics. Generation Alpha's potential to shape future fashion trends in an increasingly digital and virtual world is emphasized. By analyzing intergenerational fashion dynamics and fashion icons as sources of inspiration in the contexts of vintage fashion, pop culture, and cultural exchange, this study offers new insights for designers. It also explores cultural transmission in design, the digital transformation of the fashion industry, virtual fashion, online shopping, and social media's role in shaping trends. The research is supported by three methods: designer interviews, surveys with Generations Y and Z, face-to-face interviews, and photo documentation of generational outfit styles. These data enhance the study's validity and deepen our understanding of generational fashion dynamics.