Uyuz hastalarında aile hekiminintedavi yönetiminde rolü, tedaviye dirençyaratan faktörler ve hastalarda yaşamkalitesinin değerlendirilmesi
Family physician in scabies patients role in treatment management,factors causing resistance to treatment and evaluation of quality of life in patients
- Tez No: 945943
- Danışmanlar: DR. MERTHAN TUNAY, DR. TUĞBA TEHÇİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Adana Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Giriş: Uyuz yaşam kalitesini düşüren, hızlı bulaşan ve tedaviye dirençli ciddi bir halk sağlığı sorunu haline gelmiştir. Çalışmanın amacı hastalarla ilk temas noktası olan ve bireyleri yaşadıkları koşullarda değerlendiren aile hekimlerinin günümüzde sıklığı özellikle küresel mülteci kriziyle artan uyuz hastalığı tedavisindeki rollerini, tedaviye direnç yaratan faktörleri ve bu hastalarda yaşam kalitesini incelemektir. Materyal ve Metot: Çalışma, etik onayın alınmasının ardından 01.03.2025-30.04.2025 tarihleri arasında Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi Dermatoloji kliniğinde gerçekleştirilmiştir. Uyuz tanısı alan ve çalışmaya katılmayı kabul eden 150 hasta verisi analiz edilmiştir. Katılımcılara Dermatoloji Yaşam Kalitesi İndeksi (DYKİ), hijyen ile ilgili davranış ölçen sorular, geçmiş tedavi öyküsü ve sosyodemografik bilgileri içeren 44 soru içeren veri formu uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction: Scabies has become a serious public health problem that reduces quality of life, is rapidly transmitted and resistant to treatment. The aim of the study was to examine the role of family physicians, who are the first point of contact with patients and evaluate individuals in the conditions in which they live, in the treatment of scabies, the factors that cause resistance to treatment and the quality of life in these patients. Material and Method: The study was conducted between 01.03.2025 and 30.04.2025 in the Dermatology clinic of Adana Şehir Training and Research Hospital after ethical approval was obtained. Data from 150 patients diagnosed with scabies and who agreed to participate in the study were analyzed. A data form containing 44 questions including Dermatology Life Quality Index (DYKİ), questions measuring hygiene-related behaviors, past treatment history and sociodemographic information was applied to the participants.