Aile hekimliği polikliniğine başvuran hastaların influenza aşısı hakkındaki bilgi düzeyleri, tutum ve davranışları ile influenza aşısı hakkındaki tereddüt ve ret nedenlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the level of knowledge, attitudes and behaviors of patients applying to family medicine clinic about influenza vaccination and the reasons for hesitation and refusal about influenza vaccination
  1. Tez No: 945944
  2. Yazar: NAİMENUR ÜNALDI
  3. Danışmanlar: DR. ZEYNEP AŞIK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Adana Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Giriş: İnfluenza tüm yaş gruplarını etkileyen bir akut viral solunum yolu enfeksiyonudur. İnfluenza enfeksiyonu çoğunlukla hafif ya da kendini sınırlayan hastalıklara yol açarken, pandemi, epidemi gibi salgınlarda yüksek ölüm oranlarına yol açabilmektedir. İnfluenzanın komplikayonlarından korunmanın en etkili yolu aşılamadır. Fakat birçok ülkede olduğu gibi ülkemizde de grip aşısı ile aşılanma oranları oldukça düşüktür. Çalışmamızın amacı birinci basamağa başvuran hastaların grip aşısı hakkındaki bilgi düzeylerinin değerlendirilmesi, aşı tereddüt ve ret nedenlerinin araştırılması, özellikle Covid-19 aşı tartışmaları sonrası grip aşılarına karşı olan tutumun değişip değişmediğine cevap aranmasıdır. Materyal ve Metot: Çalışma, etik onayın alınmasının ardından 03.01.2025-03.04.2025 tarihleri arasında Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği Polikliniği'ne başvuran 357 katılımcı ile gerçekleştirilmiştir. Katılımcılara grip aşısı ile ilgili bilgi düzeylerini, tutum ve davranışlarını ölçen ve sosyodemografik bilgileri içeren 28 sorudan oluşan veri formu uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Introductions: Influenza is an acute viral respiratory infection that affects all age groups. While influenza infection usually causes mild or self-limiting diseases, it can lead to high mortality rates in outbreaks such as pandemics and epidemics. The most effective way to protect against the complications of influenza is vaccination. However, as in many countries, vaccination rates with influenza vaccine are quite low in our country. The aim of our study was to evaluate the level of knowledge about influenza vaccination in patients admitted to primary care, to investigate the reasons for vaccine hesitation and refusal, and to seek answers to whether the attitude towards influenza vaccines has changed, especially after the Covid-19 vaccine debates. Material and Methods: The study was conducted with 357 participants who applied to Adana Şehir Training and Research Hospital Family Medicine Clinic between 03.01.2025-03.04.2025 after ethical approval was obtained. A data form consisting of 28 questions measuring the level of knowledge, attitudes and behaviors about influenza vaccination and including sociodemographic information was applied to the participants.