Kognitif prostat biyopsisi yapılan hastalar ile standart 12 kadran prostat biyopsisi yapılan hastaların patoloji sonuçlarının geriye dönük analizi
Retrospective analysis of pathological results of patients who underwent cognitive prostate biopsy and standard 12-core prostate biopsy
  1. Tez No: 945949
  2. Yazar: DOĞANCAN ÖZER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN KÖSE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, prostat kanseri (PK) tanısı alan hastalarda transrektal ultrasonografi (TRUS) eşliğinde sistematik biyopsi, MRG kognitif biyopsi ve bu iki yöntemin kombinasyonundan oluşan biyopsi tekniklerinin tanısal etkinliklerini karşılaştırmak; ayrıca bu biyopsi yöntemleriyle elde edilen bulguların klinik ve patolojik parametrelerle (yaş, PRM, PI-RADS skoru, PI-RADS 3 ve üzeri lezyonları çapı, prostat volümü, ISUP derece grubu, PSA düzeyi, PSA dansitesi) ilişkisini değerlendirmektir. Yöntem: Bu retrospektif çalışmada, 2018–2024 yılları arasında İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde PK tanısı alan toplam 333 hastaya ait klinik, radyolojik ve patolojik veriler incelenmiştir. Biyopsi tekniklerinin karşılaştırılabilmesi için hem sistematik hem MRG kognitif prostat biyopsisi yapılan (kombine biyopsi) 78 hastanın örneklenen kadranları üzerinden MRG kognitif biyopsi, sistematik biyopsi ve kombine prostat biyopsisi teknikleri simüle edilerek klinik radyolojik ve patolojik verileri değerlendirilmiştir. Klinik ve patolojik parametreler bu gruplar arasında karşılaştırılmış ve istatistiksel analizler Jamovi (Version 2.6) paket programı ile gerçekleştirilmiştir. Bulgular: Biyopsi tekniklerinin karşılaştırmalı analizleri için çalışma parametrelerine uygun 78 hasta değerlendirildi. Bunların %52,6'sında kombine biyopsi; %41,0'ında sistematik biyopsi; %6,4'ünde ise yalnızca MRG kognitif biyopsi ile PK tanısı konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to compare the diagnostic effectiveness of biopsy techniques—transrectal ultrasound (TRUS)-guided systematic biopsy, MRI cognitive biopsy, and the combination of both methods—in patients diagnosed with prostate cancer. Additionally, the study evaluates the relationship between findings obtained through these biopsy techniques and various clinical and pathological parameters (Age, DRE findings, PI-RADS score, diameter of PI-RADS 3 or higher lesions, prostate volume, ISUP grade group, PSA level, PSA density.). Methods: In this retrospective study, clinical, radiological, and pathological data of 333 patients diagnosed with prostate cancer between 2018 and 2024 at Izmir Katip Celebi University Atatürk Training and Research Hospital were analyzed. To compare biopsy techniques, MRI cognitive biopsy, systematic biopsy, and combined biopsy techniques were simulated using the sampled quadrants of 78 patients who underwent both systematic and MRI cognitive prostate biopsies. Clinical, radiological, and pathological parameters were compared across these groups, and statistical analyses were performed using the Jamovi software package (Version 2.6). Results: A total of 78 patients were evaluated in accordance with the study parameters for the comparative analysis of prostate biopsy techniques. Prostate cancer was diagnosed via combined biopsy in 52.6% of the cases, systematic biopsy in 41.0%, and MRI cognitive biopsy alone in 6.4%. Evaluation of the relationship between PI- RADS score and the biopsy technique that led to diagnosis revealed that 87.5% of patients with PI-RADS 5 lesions were diagnosed through combined biopsy, whereas only 12.5% were diagnosed with systematic biopsy.