Ateşli Silah Yaralanmalarına Bağlı Femur Kırıklarının Eksternal Fiksatör ile Tedavisi ve Sonuçlarımız
Clinical and radiological outcomes of gunshot-induced femur fractures: a comparative study of monolateral external fixators and hybrid advanced ilizarov method
- Tez No: 945955
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN KÜÇÜKKAYA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Amaçlar: Silahla yaralanma sonucu oluşan parçalı femur açık kırıklarının klinik ve radyolojik sonuçları, komplikasyon oranları ve 10 yıllık takip sonuçları, tedavi için Hibrit Gelişmiş Ilizarov yöntemi (HAIM) ile uzuv rekonstrüksiyon sisteminin (LRS) monolateral dış fiksatörü (MEF) karşılaştırılarak değerlendirildi. Yöntemler: Silahla yaralanma sonucu oluşan femur parçalı açık kırıkları nedeniyle HAIM ile tedavi edilen 19 hasta (18 erkek, 1 kadın) ve MEF-LRS ile tedavi edilen 14 erkek hasta retrospektif olarak analiz edildi. Yöntemler: Silah yaralanmalarına bağlı femur komminüte açık kırıkları nedeniyle HAIM ile tedavi edilen 19 hasta (18 erkek, 1 kadın) ve MEF-LRS ile tedavi edilen 14 erkek hasta retrospektif olarak analiz edildi. Komplikasyon oranları, pin yolu ve derin enfeksiyon oranları, kaynama süresi ve ikincil cerrahi ihtiyaçları değerlendirildi. Tegner aktivite skoru ve Kısa Form- 36 (SF-36) sabitleyici ile fonksiyonel ve radyolojik sonuçların ve konfor düzeylerinin karşılaştırmalı değerlendirmesi için kullanıldı. Sonuçlar: Yaş, cinsiyet, takip süresi, kaynama süresi, kaynama oranı, gecikmiş kaynama veya derin enfeksiyon açısından gruplar arasında anlamlı farklar yoktu. Her iki grupta da fiksasyon yönteminin değiştirilmesini gerektiren enfeksiyon saptanmadı. Gruplar arasında radyolojik ve fonksiyonel sonuçlar açısından anlamlı farklar yoktu. Gruplar arasında pim yolu enfeksiyonları açısından anlamlı farklıklar gözlendi. MEF-LRS hastalarının konfor düzeyi, HAIM hastalarına göre anlamlı olarak daha yüksekti. Sonuç: Ateşli silah yaralanmalarına bağlı femur kırıklarının tedavisinde erken ve uzun dönemli takipte, MEF-LRS ve HAIM yöntemlerinde benzer komplikasyon oranları ve fonksiyonel sonuçlar elde edildi. Dış fiksatör tercihi göz önüne alındığında, MEF-LRS, daha düşük pim yolu enfeksiyonu oranı ve daha yüksek hasta konforu ile daha iyi bir alternatiftir.
Özet (Çeviri)
Aims: Clinical and radiological outcomes, complication rates, and 10-year follow-up results of comminuted femoral open fractures resulting from firearm injuries were evaluated by comparing the Hybrid Advanced Ilizarov method (HAIM) and monolateral external fixator (MEF) of the limb reconstruction system (LRS) for treatment. Methods: Nineteen patients (18 males, 1 female) treated with HAIM and 14 male patients treated with MEF-LRS for femoral comminuted open fractures due to firearm injuries were retrospectively analyzed. Complication rates, pin tract and deep infection rates, time to union, and the need for secondary surgeries were assessed. The Tegner activity score and Short Form- 36 (SF-36) were used for comparative evaluation of functional and radiological outcomes and comfort levels with the fixator. Results: There were no significant differences between the groups in terms of age, gender, follow-up duration, time to union, union rate, delayed union, or deep infection. No infections were detected in either group that required a change in the fixation method. There were no significant differences in radiological and functional outcomes between the groups. Significant differences were observed in terms of pin tract infections between the groups. The comfort level of MEF-LRS patients was significantly higher than that of HAIM patients. Conclusion: In the treatment of femoral fractures due to firearm injuries in early and long-term follow-ups, similar complication rates and functional outcomes were achieved for both MEF-LRS and HAIM methods. When considering external fixator preference, MEF-LRS is a better alternative, with a lower rate of pin tract infections and higher patient comfort level.