Ebü'l-Kâsım el-Belhî el-Kâ'bî'nin Makâlāt'ında insan fiilleri
Human actions in the Makalat of Ebul-Qasim al-Balkhī al-Ka'bī
- Tez No: 945957
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FİKRET SOYAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
“Ebü'l-Kâsım el-Belhî el-Kâ'bî'nin Makālât'ında İnsan Fiilleri”konulu tez çalışmamız üç ana bölümden oluşmaktadır. Birinci Bölümde Kâ'bî'nin hayatı ile Makālât -Fırak geleneği ve Kâ'bî'nin Kitâbu'l-Makālât isimli eserini inceledik. İkinci bölümde fırkaların insan fiilleri konusundaki görüşlerini zikrettik. Mu'tezile'nin Basra ve Bağdat Ekolleri temsilcilerinin bu konudaki görüşlerine kısaca değindik. Üçüncü bölümde ise Kâ'bî'nin insan fiilleri görüşlerini sistematik bir şekilde ele almaya çalıştık. Bunu yaparken temel eser olarak Kâ'bî'nin Kitâbu'l-Makālât isimli eserinden istifade ettik. Yaptığımız çalışma da Kâ'bî'nin; kulların Allah'ın vermiş olduğu bir kudretle fiillerini yarattığı, Allah'ın kaim bir irâde ile vasıflandırılamayacağı ve O'nun irâdesinin mecâzi anlam ifade ettiği, Aslah'ın Allah üzerine vacip olduğu düşüncelerine sahip olduğunu gördük.
Özet (Çeviri)
Our thesis titled“Human Acts in the Articles of Ebü'l Kâsım El-Belhî El-Kâ'bî”consists of three main parts. In the First Part, we examined Kâ'bî's life, the Makâlât-Fırak tradition and Kâ'bî's work called Kitâbu'l Makâlât. In the second part, we mentioned the sects' views on Human Acts. We briefly touched upon the views of the representatives of the Basra and Baghdad Schools of Mu'tazila on this issue. In the third chapter, we tried to systematically discuss Kâ'bî's views on human actions. While doing this, we chose Kâ'bî's work named Kitâbu'l Makâlât, which was recently analyzed, as the main work. In our study, Kâ'bî; We have seen that people have the idea that their actions are created by a power given by God, that God cannot be described with an eternal will, that His will has a figurative meaning, and that Aslah is obligatory upon God.