Charles Dickens'in Oliver Twist, David Copperfield ve Büyük Umutlar (Great Expectations) adlı romanlarındaki iyilik ve kötülük kavramları
Good and evil in Charles Dickens's, Oliver Twist, David Copperfield and Great Expectations
- Tez No: 94615
- Danışmanlar: DOÇ.DR. BELGİN ELBİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı Charles Dickens 'm Oliver Twist, David Copperfield ve Büyük Umutlar adlı romanlarmdaki“iyi-kötü”çatışmasını göstermektedir. Dickens' m“iyi”ve“kötü”kavramlardan ne anladığı, bunları romanlarda nasıl ele aldığı, dünya görüşünde ve yazarlık sanatındaki değişim bu çalışmanın konusu açısından önemlidir. Bu yüzden romanlar incelenirken, Dickens 'in yazarlık sanatındaki değişim de belirtilmiştir. Oliver Twist adlı romanla başlayan bu çalışmanın ilk bölümünde romanın baş kahramanı Oliver' in yaşam öyküsünde gösterilen“iyi-kötü”çatışması irdelenmiştir. Toplumsal yardım kurumlarının çürümüş yapısı, toplumda varolan karanlık suç dünyasını temsil eden Fagin'in çetesi, insanların giderek insanlıktan çıktıkları gerçeği ve buna rağmen bu toplumda iyi insanların da bulunduğunu gösteren bu öyküde,“iyi-kötü”çatışması toplumsal boyutta gösterilmektedir. Romandaki mutlu son Oliver' m, kötülük karşısında kazandığı zaferi işaret etmektedir. David Copperfield'da yaşam öyküsünü anlatan yetişkin David' in“iyi-kötü”çatışmasını hem toplumda hem de kendi iç dünyasında yaşadığı görülmektedir,“iyi-kötü”çatışması David'de kişisel iç çatışmaya dönüşürken,“iyi-kötü arasındaki ayrım bulanıklaşır. David'in öyküsü de Oliver'ın öyküsü gibi bir başarı öyküsüdür. Büyük Umutlar adlı romandaki baş kahraman, kendi yaşam öyküsünü geçmişe dönerek anlatan ve yaptığı hataları eleştiren Pip'tir. Pip'in öyküsünde ”iyi-kötü“ çatışmasının giderek yoğun ve karmaşık bir hal aldığı, dolayısıyla ”iyi-kötü“ ayrımının iyice güçleştiği görülmektedir. Romanın sonunda Pip'in gelecekte mutlu olacağına dair bir belirti yoktur. Bu yüzden Pip'in öyküsü, bir başarısızlık öyküsüdür. Sonuç bölümünde, bu üç romanın ayrıntılı bir olarak incelenmesinden sonra yapılan saptamalar ortaya konulmaktadır. Viktorya Dönemi'nde İngiliz toplumunun sosyal ve ahlaki gerçeklerini bu romanlarda gösteren Dickens'ın giderek karamsar bir dünya görüşüne sahip olduğu görülmektedir. Bu karamsar bakış açısı, ”iyi-kötü" çatışmasının evrensel olduğunu ve kötülüğün iyiliği tehdidinin her zaman süreceğini anlamasından kaynaklanmaktadır. 166
Özet (Çeviri)
SUMMARY The aim of this study is to illustrate the conflict between“good and evil”in Charles Dickens's Oliver Twist, David Copperfield and Great Expectations. What Dickens means by“good”and“evil”concepts, how he treats them, the change in his vision of world and art becomes important for the treatment of this subject. In the first chapter of this study starting with Oliver Twist the conflict between“good and evil”, that is reflected through the life story of Oliver, is discussed. In this novel, the corruption in social charity institutions, Fagin's gang which sembolizes the dark criminal world in the society, the reality about people becoming amoral are depicted. However, the existence of the good people with humanly intentions proves the conflict between“good and evil”from a social vision. The happy ending of Oliver's story marks the triumph of goodness over evil. In the second chapter of this study, in David Copperfield the life story of the mature David, who is the hero and the narrator of the story as well, illustrates the conflict between“good and evil”both in the society and in himself. As the conflict of“good and evil”becomes an inner conflict in David, the difference between“good”and“evil”concepts becomes dim. Depending on the happy ending of the novel, David's life story is a story of success as like as Oliver's. The third chapter deals with Great Expectations, in which the hero of the novel Pip, like David, tells his life story by depending on his memories and criticizes them severely. He experiences the conflict between“good and evil”as an inner conflict which becomes increasingly intensive and complex to define. In the end of the novel, there is no evidence that Pip would lead a happy life in the future. So, Pip's life story is a story of worldly failure. In the last chapter, the conclusions that are derived from the detailed analysis of Oliver Twist, David Copperfield and Great Expectations are listed. It is noticed that Dickens, who reflects social and moral realities of his society in the Victorian Period, vomes pessimistic in terms of his world vision. His pessimist world vision depends on his awareness that the conflict between“good and evil”is like an eternal struggle and the threat of“evil”over“good”will never end. 167