Farklı CAD/CAM seramik materyallerinin yaşlandırma işlemi sonrası renk özelliklerinin/stabilitelerinin incelenmesi
Investigation of color properties/stability of different CAD/CAM ceramic materials after aging process
  1. Tez No: 946180
  2. Yazar: SEÇKİN GÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SABİHA ZELAL ÜLKÜ
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışmanın amacı, farklı CAD/CAM seramik materyallerinin termal siklus ile yaşlandırma ve kahve solüsyonunda bekletme sonrası oluşan renk değişimlerinin incelenmesidir. Çalışmamızda lityum disilikat ile güçlendirilmiş cam seramik (IPS e.max CAD), zirkonya ile güçlendirilmiş lityum silikat seramik (Vita Suprinity) ve hibrit nano seramik (Cerasmart) olmak üzere üç adet CAD/CAM seramik blok kullanılmıştır. A2 renginde HT translusensi değerine sahip seramik bloklardan 2 mm kalınlığında kesitler alınarak toplamda 180 örnek hazırlandı (n=10). Her bir materyale üç farklı yüzey işlemi uygulandı. 60 örneğe glaze uygulandı, 60 örnek mekanik olarak parlatıldı, 60 örnek de kontrol grubu olarak belirlenerek herhangi bir yüzey işlemi yapılmadı. n=10 olacak şekilde örnekler gruplandırıldı. Yüzey işlemlerinin ardından örnekler iki gruba ayrılarak bir gruba termal siklus ile yaşlandırma yapıldı, diğer grup da kahve solüsyonunda 15 gün süreyle bekletilerek 1., 3., 7. ve 15. gün renk ölçümleri yapıldı. Renk değerlendirmeleri CIE L*a*b* renk sistemine göre Vita Easyshade Advance V (VITA Zahnfabrik, Bad Sackingen, Almanya) spektrofotometre cihazı kullanılarak yapıldı. Bu çalışmada, elde edilen verilere ait sürekli değişkenler için normallik dağılım varsayımı Kolmogorov- Smirnow testi ile homojenliği ise Levene testi ile araştırılmıştır. Gruplara ait ortalamalar arası farkların karşılaştırılmasında parametrik analiz test koşulları gözetilerek Two-Way ANOVA, One Way ANOVA test analizleri kullanılmıştır. Çalışmanın sonucuna göre termal siklus ile yaşlandırma ve kahve solüsyonunda bekletme, tüm materyallerde renk değişimine neden olmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the color changes of different CAD/CAM ceramic materials after aging with thermal cycle and keeping in coffee solution. Three CAD/CAM ceramic blocks, which are lithium disilicate reinforced glass ceramic (IPS e.max CAD), zirconia reinforced lithium silicate ceramic (Vita Suprinity) and hybrid nano ceramic (Cerasmart), were used in our study. A total of 180 samples were prepared by taking 2 mm thick sections from ceramic blocks with HT translucency value in A2 color (n=10). Three different surface treatments were applied to each material. Glaze was applied to 60 samples, 60 samples were mechanically polished, 60 samples were determined as the control group and no surface treatment was performed. Samples were grouped so that n=10. After the surface treatments, the samples were divided into two groups, one group was aged by thermal cycle, and the other group was kept in coffee solution for 15 days and color measurements were made on the 1st, 3rd, 7th and 15th days. Color evaluations were made using the Vita Easyshade Advance V (VITA Zahnfabrik, Bad Sackingen, Germany) spectrophotometer device according to the CIE L*a*b* color system. In this study, the normality distribution assumption for the continuous variables of the obtained data was investigated with the Kolmogorov-Smirnow test and the homogeneity was investigated with the Levene test. Two-Way ANOVA and One Way ANOVA test analyzes were used in the comparison of the differences between the means of the groups, considering the parametric analysis test conditions. According to the results of the study, aging with thermal cycle and keeping in coffee solution caused color change in all materials.