Atilla Birkiye hayatı sanatı eserleri
Atilla Birkiye life art works
  1. Tez No: 946296
  2. Yazar: SEVAL ALTIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LEVENT BİLGİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 555
Özet
Bu doktora tezinde Atilla Birkiye'nin hayatı, sanatı ve eserleri üzerine çalışılmıştır. Tez üç temel bölümden oluşur. Bunun yanında giriş, sonuç, röportaj ve kaynakça kısımları da yer alır. Tezin giriş kısmında, konunun önemi, kapsamı, sınırları, özgün değeri, araştırma sorusu, amaç ve hedef belirtilir. Birinci bölümde yazarın hayatı ele alınır. Birkiye'nin yaşamında yaptığı çalışmalar, yazarlık hayatı hakkında bilgi verilir. Ailesi, doğumu, eğitim hayatı, çalışma hayatı, sinema çalışmaları ve hazırladığı televizyon programları üzerinde durulur. Yazarın hayata bakışı ele alınır. Yazarın hayatı boyunca daha çok nelerle uğraştığına dikkat edilir. Yazarın hayatı boyunca yazma serüvenine bir tutku olarak yaklaşması işlenir. İkinci bölümde Birkiye'nin sanat anlayışı üzerinde durulur. Onun romanlarını oluşturan temel unsurlar ve olaylar incelenir. Yazarın romanlarında kullandığı teknikler belirtilir. Deneme, şiir, günlük türlerindeyse eserlerde geçen temalar ele alınır. Derleme ve müzikaldeyse yazarın ne hakkında bilgi verdiği incelenir. Yazarın eser verdiği türlerdeki çalışmaları hakkında genel bilgilendirme yapılır. Bunun yanında yazarla görüşerek yapılan röportajdaysa yazarın kendisi sanatı hakkında doğrudan bilgi verir. Sanatçının verdiği bilgiler, onun eserlerini anlamak açısından önemlidir. Böylece yazarın edebiyata eserleri ile sağladığı katkılar görülür. Yazarın sanatının, edebiyattaki yerine değinilir. Üçüncü bölümde yazarın eserlerine yer verilir. Bu bölümde yazarın romanlarında, günlüklerinde, denemelerinde, şiirlerinde üzerinde durduğu noktalara bakılır. Yazarın sanata verdiği öneme değinilir. Bu yapıtlar, çoğunlukla ele aldıkları konu bakımından incelenir. İçerik ön plandadır. Yazarın, sanatına yansıyan dünya görüşü incelenir. Sonuç kısmındaysa yazarın kendisi ve eserleri hakkında ulaşılan bilgilere yer verilir. Yazarın Türk edebiyatına olan katkıları açıkça ifade edilir. Çalışmanın sonunda yazarla yapılan röportaj ve fotoğraflar yer alır. Yazarın kendisiyle görüşülüp sanatı hakkında çeşitli sorular sorulur.
Özet (Çeviri)
In this doctoral thesis, the life, art and works of Atilla Birkiye were studied. The thesis consists of three main parts. In addition, there are introduction, conclusion, interview and bibliography sections. In the introduction part of the thesis, the importance of the subject, its scope, limits, original value, research question, purpose and objective are stated. The first part deals with the author's life. Information is given about Birkiye's works in his life and his writing career. His family, birth, education, working life, cinema works and television programs are discussed. The author's perspective on life is discussed. Attention is paid to what the the author has been dealing with throughout his life. It depicts the author's lifelong approach to writing as a passion. The second part focuses on Birkiye's understanding of art. The basic elements and events that make up his novels are examined. The techniques used by the author in his novels are specified. In the essay, poetry and diary genres, the themes in the works are discussed. In compilations and musicals, the author's information is examined. General information is given about the author's works in the genres in which he works. In addition, in the interview conducted with the author, the author himself gives direct information about his art. The information provided by the artist is important in understanding his works. Thus, the contributions of the author to literature through his works are seen. The place of the author's art in literature is discussed. The third section includes the author's works. In this section, the points emphasized by the author in his novels, diaries, essays and poems are examined. The importance the author attaches to art is mentioned. These works are mostly examined in terms of the subject they deal with. Content is at the forefront. The author's worldview, reflected in his art, is examined. In the conclusion section, information about the author and his works is included. The author's contributions to Turkish literature are clearly expressed. At the end of the study, there are interviews with the author and photographs. The author himself is interviewed and various questions are asked about his art.