Atilla Birkiye'nin romanlarında yapı, tema ve anlatım
Structure, theme and expression in Atilla Birkiye's novels
- Tez No: 751308
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN YÜREK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 281
Özet
Atilla Birkiye, deneme, günlük, şiir, gezi, anlatı, uyarlama, roman gibi farklı edebi türlerde eserler ortaya koymuştur. Atilla Birkiye'nin 1992'den itibaren yayımlanmış toplam dokuz romanı bulunmaktadır. Bu çalışmada, öncelik olarak Atilla Birkiye'nin hayatı ve edebiyatla olan ilişkisi hakkında genel bilgiler verilmiştir. Sonrasında Birkiye'nin yayımlanan Son Yemek (1992), Soldan Sağa (1995), Bir Aşk Bilmecesini Nasıl Çözebilirsiniz (1999), Bir Yıldız Kaydı (2002), Aşk İntiharın Peşinde (2004), Gümüşsuyu Papatyalar (2006), İstanbul'da Aşktan İkmale Kalanlar (2010), On Kadın Bir Hayal (2015) ve son olarak da Sevgi Soysal ile Son Röportaj (2020) adlı dokuz romanı; yapı, tema, anlatım başlıkları altında incelenmiştir. Atilla Birkiye, romanlarının arka planlarında modernizm sorgulaması, toplumsal sorunlar; yaşanan siyasal dönemler ve bu dönemlerin getirilerini edebi bir dille işlemiş ve bu işlenmişliğin merkezine aşk temasını oturtmuştur. Birkiye, romanlarında toplumsal olayları bireyin iç dünyasına göre anlatmıştır. Çalışmada bu noktalar üzerinde durularak romanlar içindeki bütünlük ve ayrışan noktalar verilmeye çalışılmıştır. Yapıda; kişiler, mekân ve zaman, temada; içerik özellikleri, anlatımda; roman teknikleri ve dil üzerinde durularak buradan hareketle Atilla Birkiye'nin romancılığı ve Türk romanındaki yeri hakkında değerlendirmeler ortaya konulmuştur. Yazarla yapılan bir söyleşi de çalışmanın sonuna eklenmiştir.
Özet (Çeviri)
Atilla Birkiye has produced works in different literary genres such as essays, diaries, poems, travels, narratives, adaptations and novels. Atilla Birkiye has a total of nine novels published since 1992. In this study, firstly, general information about Atilla Birkiye's life and his relationship with literature is given. Afterwards, Birkiye's Son Yemek (1992), Soldan Sağa (1995), Bir Aşk Bilmecesini Nasıl Çözebilirsiniz (1999), Bir Yıldız Kaydı (2002), Aşk İntiharın Peşinde (2004), Gümüşsuyu Papatyalar (2006), İstanbul'da Aşktan İkmale Kalanlar (2010), On Kadın Bir Hayal (2015) and finally Sevgi Soysal ile Son Röportaj (2020); structure, theme, expression were examined under the headings. Atilla Birkiye, the questioning of modernism in the background of his novels, social problems; He has processed the political periods experienced and the returns of these periods in a literary language and placed the theme of love at the center of this processing. Birkiye, in her novels, described social events according to the iner world of the individual. In the study, these points were emphasized and the integrity and divergent points in the novels werw tried to be given. In the building; persons, space and time, in the theme; content features, narration; By focising on novel techniques and language, evaluations about Atilla Birkiye's novel writing and his place in Turkish novel are presented. An interview with the author is also included at the end of the study.